• Wieści Rzecznika

• Twoje Dane - Twoja Sprawa

5.02.2018 Co to są dane osobowe?

W klasie drugiej dzieci dowiedziały się, czym są dane osobowe. Posługując się swoimi legitymacjami szkolnymi wskazywały konkretne przykłady danych osobowych. Rozmawiano o tym, komu i  jakie informacje o sobie można udostępniać, a jakie zachować tylko dla siebie. Dyskutowano, co oznacza temat lekcji „Twoje dane- Twoja sprawa”. Na zakończenie dzieci wspólnie wykonały plakat, który stanowił podsumowanie tematu. Dzieło drugoklasistów ozdobiło  ściany szkolnego korytarza skłaniając do refleksji innych uczniów naszej szkoły.

5.02.2018 O bezpieczeństwie w sieci

W klasie trzeciej rozmawialiśmy o bezpieczeństwie w sieci, o tym czym są dane osobowe, jakie dane osobowe możemy udostępniać innym, które z naszych danych powinniśmy udostępniać zakładając wspólnie z rodzicami konta na różnych stronach przeznaczonych dla dzieci, a jakie dane powinniśmy zachować jedynie dla siebie. Dzieci wymieniały przykłady danych osobowych, dowiedziały się czym są dane wrażliwe, następnie w grupach wykonywały zadania przygotowane przez nauczyciela. Były to miedzy innymi rozsypanki wyrazowe i wykonywanie tematycznej krzyżówki.

8.02.2018/9.02.2018  O bezpieczeństwie w sieci

Klasy piąta i szósta przypomniały sobie zasady bezpiecznego korzystania z Internetu, kiedy, w jakich sytuacjach i do kogo zwrócić się o pomoc gdy dzieje się im krzywda w Internecie. Rozmawialiśmy o danych osobowych oraz czym są dane szczególnie chronione. Dzieci poznały m.in. takie pojęcia jak PEGI, cyberbullying, phishing, socjotechnika, kradzież tożsamości i brute force oraz jakie są ograniczenia wiekowe związane z zakładaniem kont na portalach społecznościowych lub robieniem zakupów przez Internet. Na zakończenie dzieci wykonały krzyżówkę i wzięły udział w quizie wiedzy o bezpiecznym Internecie.

W każdej z wyżej wymienionych klas lekcje o bezpiecznym Internecie i danych osobowych wywołały spore poruszenie i ogromną aprobatę dzieci. Jest to temat bardzo bliski naszym uczniom i ciągle zyskujący wśród nich na popularności. W dyskusji prawie każdy potrafił podawać przykłady z własnego doświadczenia. Część dzieci nie zdawała sobie sprawy z wagi zagrożeń, jakie napływają z sieci. Odpowiednie dopasowanie metod i technik pracy zaowocowało aktywnym udziałem dzieci w lekcji.

Agnieszka Gajda

Prawa dziecka

Od czasu do czasu, w ramach zajęć opiekuńczych, rozmawiam z uczniami o tym, w jak różnym położeniu znajdują się ich rówieśnicy w innych krajach. Okazuje się, że warunki, w jakich żyją nasze dzieci nie są oczywiste pod innymi szerokościami geograficznymi. Miłość i opieka ze strony rodziców i najbliższych, stałe codzienne posiłki, możliwość nauki i rozwijania swoich talentów, beztroska zabawa w czasie wolnym, których doświadczają nasze pociechy są dużym dobrodziejstwem. Ważne jest, by nasze dzieci znały swoje prawa, by wiedziały, kiedy te prawa są łamane, ale też by pamiętały o tym, że są miejsca na ziemi, gdzie prawa te nie są przestrzegane.

Prawa dziecka wyśpiewuje pięknie Mała Orkiestra Dni Naszych. Nasze klasy uczą się tej piosenki. Gdyby ktoś chciał sobie piosenkę przypomnieć, poniżej zamieszczam jej słowa, a melodię znajdziecie na stronie

Piosenka o prawach dziecka

Mam prawo żyć, mam prawo być sobą

Czuć się bezpiecznie, wolną być osobą

Mam prawo kochać i kochanym być

Nie można mnie krzywdzić, poniżać i bić

Mogę się śmiać, może się dziać pięknie

Pragnę być zdrowy, rosnąć w swoim tempie

Mam prawo wybrać sam przyjaciół swych

Nie można mnie zmuszać do uczynków złych

Dziecka, dziecka, prawa, prawa

poważna sprawa, poważna sprawa

Dziecka, dziecka, prawa, prawa

To nie zabawa, to nie zabawa

Mam prawo śnić, mam prawo być inny

Mogę być słabszy, lecz nie czuć się winny

Mam prawo śpiewać głośno, kiedy chcę

Mam prawo płakać cicho, gdy mi źle

Miłosława Drożdżyńska

• Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

• Dnia 20 listopada obchodzimy  w naszym kraju Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka.

Z tej okazji chcę Wam, drodzy uczniowie, przypomnieć najważniejszy dokument międzynarodowy, który określa prawa dziecka. Jest to Konwencja o Prawach Dziecka uchwalona przez ONZ w 1989 roku. Nazywana jest światową konstytucją praw dziecka. Treści w niej zawarte obowiązują również w naszym kraju.

Formułując prawa dziecka kierowano się czterema zasadami: zasadą dobra dziecka, zasadą równości, zasadą poszanowania praw i odpowiedzialności obojga rodziców, zasadą pomocy państwa.

PRAWA DZIECKA ZAPISANE W KONWENCJI O PRAWACH DZIECKA PRZYJĘTEJ PRZEZ ONZ  W1989 ROKU

Prawa i wolności osobiste:

• Prawo do życia i rozwoju
              • Prawo do tożsamości i identyczności (prawo do nazwiska, imienia, obywatelstwa, wiedzy o własnym pochodzeniu)
              • Prawo do swobody myśli, sumienia i wyznania
              • Prawo do wyrażania własnych poglądów i występowania w sprawach dotyczących dziecka, w postępowaniu administracyjnym i sądowym
              • Prawo do wychowywania w rodzinie i kontaktów z rodzicami w przypadku rozłączenia z nimi
              • Prawo do wolności od przemocy fizycznej lub psychicznej, wyzysku, nadużyć seksualnych i wszelkiego okrucieństwa
              • Prawo do nierekrutowania do wojska poniżej 15 roku życia.

Prawa socjalne:

• Prawo do odpowiedniego standardu życia
              • Prawo do ochrony życia
              • Prawo do zabezpieczenia socjalnego
              • Prawo do wypoczynku i czasu wolnego

Prawa kulturalne:

• Prawo do nauki
              • Prawo do korzystania z dóbr kultury
              • Prawo do informacji
              • Prawo do znajomości swoich praw

Prawa polityczne:

• Prawo do stowarzyszania się i zgromadzeń w celach pokojowych.

Zachęcam Was do zapoznania się z powyższymi zapisami. Zaproście do lektury swoich rodziców, którzy pomogą Wam zrozumieć, co zawierają poszczególne prawa. Życzę Wam ciekawej dyskusji.

Rzecznik Praw Ucznia Miłosława Drożdżyńska