• Między regałami - aktualności

        • 25 listopada - Dzień Pluszowego Misia

          Pierwszaki przyszły dziś do szkoły ze swoimi ukochanymi, pluszowymi misiami. Misie mogły zobaczyć, jak wygląda klasa, w której uczą się dzieci, dumnie siedziały na stolikach i z zaciekawieniem obserwowały kolejne lekcje.

          Uczniowie kasy V zrobili naszym pierwszoklasistom niespodziankę i przygotowali dla swoich młodszych kolegów i koleżanek plakat z kolorowymi misiami.

          A oto uczniowie klasy I, ich pluszowe misiaki i kolorowe misie na plakacie! Sami zobaczcie, ile tu radości!

           

           

          Spotkanie z Mikołajem Kopernikiem

          W piątek 24 lutego 2023 r. uczniowie klasy II spędzili miło i ciekawie czas w Bibliotece Miejskiej w Międzyrzeczu. Uczestniczyli w lekcji bibliotecznej na temat znanego polskiego astronoma Mikołaja Kopernika. Dowiedziały się o tej wielkiej postaci dużo ciekawych rzeczy a następnie samodzielnie uporały się z astronomiczną wykreślanką. W drugiej części zajęć panie zaproponowały uczniom pracę plastyczną,  wykonanie rakiety-zakładki do książki. Powstały piękne papierowe rakiety, które dzieci zabrały ze sobą na pamiątkę zajęć. Spotkanie z Mikołajem Kopernikiem odbyło się w pięknej scenerii planetarnej. Było ciekawie, pouczająco i bardzo przyjemnie.



          Spotkanie z Markiem Kamińskim, podróżnikiem i autorem książek

          25 października 2022 grupa naszych najstarszych uczniów udała się na spotkanie z p. Markiem Kamińskim, podróżnikiem ekstremalnym, filozofem, autorem książek. Marek Kamiński na bazie własnych doświadczeń i zdobytej wiedzy stworzył autorską metodę Biegun, która wskazuje ludziom, jak zdobywać wyznaczone w życiu cele. W swoich książkach opowiada o swoich przygodach, które ukształtowały w nim ciekawość świata (,,Marek, chłopiec, który miał marzenia”), o wyprawach na Biegun Północny i Południowy (Moje bieguny. Dzienniki z wypraw 1990-1998”) i o pieszej wędrówce z rosyjskiego Kaliningradu do Santiago de Compostella w Hiszpanii (,,Trzeci biegun”).

          Marek Kamiński, człowiek wielkiego hartu ducha, wskazuje młodym ludziom, że warto mieć marzenia i po nie sięgać. 


          Festiwal Czytelniczy Zaczytana Czwórka

          Kiedy się najlepiej zaprzyjaźnić z książką, jeśli nie w najmłodszych latach życia? W myśl powiedzenia ,,Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał” czas dzieciństwa i wczesnej młodości to okres nauki, doświadczania, intensywnego rozwoju. Wczesne polubienie książek i bogactwa w nich zawartego gwarantuje przyjaźń na zawsze.

          W dniach 20-21.10.2022 nasza szkoła prezentowała siebie jako Zaczytana Czwórka na corocznym Szkolnym Festiwalu Czytelniczym. Czwartek powitał Gości z Książek. Uczniowie z młodszych klas (sorry, również jedna interesująca nastolatka z klasy VIII) przyszli tego dnia do szkoły przebrani za bohaterów książek, które przeczytali i polubili. Pięknie zaprezentowali się w bibliotece szkolnej. Wiedzieli kim są, jakie mieli przygody i kto ich historie napisał. Piątek z kolei był dniem, w którym cała społeczność szkolna przystąpiła do bicia rekordu w czytaniu na przerwie. Uczniowie przynieśli swoje książki i pokazali, że i owszem, Oni czytają wbrew niepokojom zatroskanych dorosłych.

          Bibliotekarka

           

          I znów mamy nowe książki do czytania!

          Zakupiliśmy dużo nowych, pięknych, kolorowych i mądrych książek dla naszych najmłodszych czytelników. Stoją na półeczkach i czekają na zainteresowanie. Mamy książki z serii Misia i jej przyjaciele, Stella, Pikuś i…., Misia i jej mali pacjenci. Jest dużo książek o zwierzętach, odkrywających tajniki ich życia, pięknie ilustrowanych. Są książeczki dla naj najmłodszych, którzy jeszcze nie czytają, z pięknymi obrazkami,  grubymi kartkami i twardą oprawą. Opowiadają o gąsienicach, myszkach i niedźwiadkach. Jest też dużo bajek i opowiadań o dzieciach i ich niesamowitych przygodach. Wreszcie cała seria o małych wielkich ludziach-dzieciach, które miały marzenia i zrealizowały je w życiu dorosłym, stając się znanymi na całym świecie, jak malarka Frida Kahlo, Steve Jobs czy John Lennon. A wszystko to dzięki środkom uzyskanym z Narodowego Funduszu Rozwoju Czytelnictwa, za które pięknie dziękujemy!

          Zapraszamy! W książkach jest cały świat!

           


          Chcesz poczytać coś nowego? Nic prostszego, wymień się książką z koleżanką, kolegą.

          Akcja Książka za Książkę w naszej bibliotece była taką właśnie możliwością. Chętni uczniowie przynieśli do biblioteki własną, przeczytaną już książkę. Po co? Żeby ją wymienić na nową. Byli i tacy, którzy oddali kilka swoich książek i wrócili do domu z taką samą ilością nowych tytułów. Bo kto ile przyniósł, tyle mógł wziąć. Nikt na tym nie stracił, a  tylko zyskał. Model wymiany jest stary jak świat i postanowiliśmy się nim posłużyć. Tym sposobem książki zmieniły właścicieli.

           

           

          Kto  lubi misia?

           

          Miś stał się bohaterem dzisiejszego dnia. Dzieci przyniosły dziś do szkoły swoje ukochane miśki, bo świętujemy Dzień Pluszowego Misia.

          Pluszowy miś jest cudowny do przytulania, do zasypiania, do powierzania tajemnic…Każde dziecko kocha misie, a i dorośli wspominają je z rozrzewnieniem. Tak więc zasiadły dziś misie w klasach wraz z dziećmi. Misie brązowe, beżowe, różowe i niebieskie. Kudłate, milusie, z klapniętym uszkiem, z dużymi oczkami, uśmiechniętym pyszczkiem. Zrobiło się miło i przytulnie.

          A kto pamięta Misia Uszatka? Albo misia Baloo z Księgi Dżungli? A Kubusia Puchatka, Gumisia i Misia Yogi? Buzie same się uśmiechają na to wspomnienie…ba, nawet Jaś Fasola ma swojego kochanego misia.

          Na całym niemal świecie dzieci kochają misie. Jest w naszej bibliotece taka książeczka ,,Bajki o misiach z czterech stron świata”. Przyjdź, wypożycz, przeczytaj!

          Kiermasz książek w bibliotece

          18 listopada 2021 r. biblioteka szkolna zorganizowała Kiermasz Taniej Książki. Uczniowie mogli kupić sobie książki w bardzo atrakcyjnej cenie. W ofercie dominowały bajeczki, baśnie i opowiadania dla najmłodszych, lubiane przez dzieci kolorowanki z brokatowymi naklejkami, bruliony rebusów i labiryntów. Można było również zaopatrzyć się w książki kulinarne i w domu spróbować swoich sił w kuchni. Nie zabrakło oczywiście książek edukacyjnych dla starszych, czego przykładem mogą być repetytoria z różnych przedmiotów dla uczniów klasy VIII.

          Dziękujemy Księgarni Tuliszków za udostępnienie książek na kiermasz i kilkuletnią już owocną współpracę.

          Miłosława Drożdżyńska

           

          Głośne Czytanie z Biedronką

          Czytanie jest super! Wiedzą o tym dzieci z klasy I. Mimo, że są dopiero na początku swojej edukacji, chętnie przychodzą do szkolnej biblioteki i wśród mnóstwa książek wybierają te, które je ciekawią. Niektóre najmłodsze czytelniczki odwiedzają bibliotekę regularnie i mają już na swoim koncie niezłą liczbę wypożyczonych książeczek.

          Do codziennego czytania zachęca naszych najmłodszych Biedronka, organizator Ogólnopolskiej Akcji Głośnego Czytania. Dzięki niej dzieci otrzymały Dzienniczki Postępów Czytania, w których dokumentowały fakt codziennego czytania dowolnej książeczki/bajeczki w domu. Nagrodą za wytrwałość były naklejki i Wielka Loteria, w której każdy uczeń klasy I wylosował dla siebie nagrodę za udział w akcji.

          Kontynuacją Akcji Głośnego Czytania było wspólne wykonanie dekoracji na gazetce w bawialni pod czujnym okiem p. Agnieszki. Dekoracja przedstawia Magiczne Drzewo Słodziaków, a ciekawostką jest to, że dzieci nadały drugie życie kartkom zniszczonych książek  przeznaczonych na makulaturę i wykonały z nich piękne, papierowe liście. Kto wie? Może Magiczne Drzewo zapisze na nich nowe historie i bajania?


          Literowe Czytanie

          Od września tego roku biblioteka szkolna promuje akcję pod nazwą Literowe Czytanie.

          Na czym to polega? W każdym miesiącu zapraszam do wypożyczania książek, których nazwisko autora lub tytuł książki rozpoczyna się na literę wyznaczoną na dany miesiąc. We wrześniu była to litera W, w październiku  litera P, w listopadzie…..nietrudno zgadnąć, że litera L.

          Zapraszam do aktywnego czytania. Być może, poszukując na regałach książki z konieczną literą, znajdziesz historię, która Ci się spodoba?

          W grudniu najwytrwalszy czytelnik otrzyma upominek.


          Noc Bibliotek - Warsztaty komiksowe

          Biblioteka to miejsce zaczarowane. W jednym miejscu przeplatają się tysiące historii, nieograniczona wyobraźnia pisarzy zapisana w książkach. Obrazy i słowa oddziałują na młodych ludzi. Budzą w nich refleksję, poszerzają horyzonty, zachęcają do działania.

          Obrazy i słowa stały się napędem do zorganizowania warsztatów opartych na wyzwalaniu pokładów wyobraźni i zapisywaniu jej w formie ilustracji. W warsztatach komiksowych uczestniczyło 7 uczennic w przedziale wiekowym od 8 do 13 lat. Wstępem do zajęć był obejrzany wspólnie film pt.,,Ptyś i Bill”. To historia przyjaźni chłopca i psa, niełatwych codziennych spraw i wyzwań, które skłaniają ojca Ptysia do zmiany sposobu myślenia co do najważniejszych życiowych wartości. Przyjaźń Ptysia i Billa zainspirowała go do zapisania przeżyć rodziny w formie historii obrazkowej.

          Po krótkiej przerwie uczennice zapoznały się z procesem tworzenia komiksu krok po kroku. Dowiedziały się co to jest kadr, jak nadać postaci konkretne emocje, w jaki sposób przedstawić to , co mówi i myśli. Poznały sposoby na ,,udźwiękowienie” scenek i nadanie im właściwej dynamiki. Dokładnie przyjrzały się komiksom polskich autorów, odnajdując w nich poznane już elementy konstrukcji.

          Efektem końcowym warsztatów stały się własne, osobiste historie wymyślonego bohatera przedstawione w formie komiksu.

          Zachęcam wszystkich do czytania komiksów, które znajdują się w naszej bibliotece. Wiem, że na topie są teraz mity greckie i rzymskie. A czy wiecie, że można je przeczytać również w wersji komiksowej?

          Miłosława Drożdżyńska

          Foto


          Biblioteka zaprasza każdego dnia.

          Przez pierwsze dwa tygodnie września biblioteka szkolna zajmowała się wyposażaniem uczniów w podręczniki szkolne. Pracy było tak dużo, że nasi uczniowie musieli trochę poczekać, żeby przyjść i wypożyczyć dla siebie coś ciekawego do czytania. Kiedy biblioteka otworzyła swoje podwoje dla czytelników, szybko okazało się, że największe pragnienie czytania i przebywania w bibliotece mają uczennice z klasy IV. Nic więc dziwnego, że chętnie przystały na moją propozycję stworzenia Klubu Czytelniczego. I tak się też stało. Moja „złota siódemka” pomaga w bibliotece - odkłada zwrócone książki na właściwe miejsca, pomaga uczniom w poruszaniu się między regałami i odnajdywaniu tytułów, których szukają. Dba, żeby na regałach był porządek.  Z inicjatywy jednej z dziewcząt powstają aktualnie zakładki do książek dla tych, którzy na przerwach przychodzą poczytać.

           Dziewczynki chcą zachęcać młodsze dzieci do czytania wiedząc, jaką skarbnicą wiedzy i radości bywa książka. Właśnie rozpoczynają przygotowania do listopadowego Święta Pluszowego Misia, dnia czytania bajek. Dlaczego pluszowy miś? Na to pytanie każdy może odpowiedzieć inaczej. Mi osobiście dobra książka kojarzy się z wygodną kanapą, kocem, wszystkim, co ciepłe i przytulne, a taki też jest miś. Kiedy byłam małą dziewczynką, mój miś „czytał” bajki razem ze mną, piękne wspomnienie…,ale wracając do tematu. Moje Klubowiczki mają nie lada zadanie. Same wybiorą książkę do czytania dzieciom. Przygotują się do pięknego czytania. Wymyślą i zorganizują formę aktywności dla swoich słuchaczy-malowanie, zabawę ruchową lub coś innego. Ważne, żeby było ciekawie.

          Trzymam kciuki za Klubowiczki. Wspieram je, bo zachęcać nie ma potrzeby. Myślę, że zaskoczą mnie niejednym pomysłem z książką w roli głównej.

                                                                             Miłosława Drożdżyńska

           

          Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania w SP4

          Czytanie pełni niezwykle ważną rolę w rozwoju dzieci - pobudza wyobraźnię, uczy samodzielnego myślenia, ćwiczy pamięć i koncentrację. 28 września 2018 r. dwie najmłodsze klasy w naszej szkole uczestniczyły w Ogólnopolskim Dniu Głośnego Czytania. Sieć sklepów Biedronka wsparła tę akcję i przysłała dla naszych uczniów książki pt. ”Co się stanie na naszej polanie, czyli wesołe przygody Gangu Słodziaków” wraz ze Słodziakami, które stały się własnością klasy I i klasy III. Przygotowując się do Dnia Głośnego Czytania dzieci wraz ze swoimi wychowawczyniami każdego dnia czytały fragmenty książek, a za regularne czytanie w domu otrzymywały od swoich pań w szkole naklejki. Myślę, że niektórym z nich udało się okleić nimi całe Książkowe Drzewko.

          W piątek 28 września obie klasy odwiedziła pani bibliotekarka, by wspólnie
          z dziećmi czytać fragmenty przygód Gangu Słodziaków. Następnie nasi mali czytelnicy dali się ponieść swojej wyobraźni i stworzyli piękne prace plastyczne oraz historie ilustrujące dalsze przygody bohaterów książek. Najciekawsze prace zostały drogą elektroniczną wysłane na konkurs zorganizowany przez sieć sklepów Biedronka. Kto wie? Może niektórym uda się zdobyć nagrodę?

          Najważniejsze jest jednak to, by czytać.

          Czytanie to potęga!

          Pozdrawiam

          Miłosława Drożdżyńska

          Jak nie czytam jak czytam

          Już po raz trzeci nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiej akcji czytelniczej, by pokazać, że jednak uczniowie czytają książki. Najpierw Teatrzyk na 102 zaprezentował krótką scenkę na tema sądu nad książką. Następnie każd znalazł sobie dogodne miejsce i przez kwadrans wszyscy czytali przyniesione przez siebie książki. Klasa czwarta reprezentowała Czwórkę w wydarzeniu organizowanym przez Bibliotekę Miejską w Międzyrzeczu.

           

          Dzień Bibliotekarza

          8 maja z okazji Dnia Biliotekarza przedszkolacy odwiedzili naszą bibliotekę. Dowiedzieli się, na czym polega praca bibliotekarza, czym różni się biblioteka od księgarni. Na koniec złożyli życzenia pani bibliotekarce i otrzymali kolorowe zakładki do książek.


          Uwolnij książkę

          Przed dłuższą przerwą świąteczną Klub Czytelniczy uruchomił na półpiętrze punkt wymiany książki pod hasłem "Uwolnij książkę". Na tablicy ogłoszeń w dzienniku elektronicznym zostało zamieszczona informacja:
          "Uwalniamy książki, dzielimy się z innymi radością czytania. Bookcrossing polega na pozostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych po to, by znalazca mógł je przeczytać i znów puścić w obieg.
          W naszej szkole uruchamiamy już od poniedziałku taki punkt na półpiętrze od strony sekretariatu. 
          Dzięki Tobie świat może stać się jedną wielką biblioteką.
          Odkrywaj! Czytaj! Uwalniaj! DOŁĄCZ DO NAS!".
          Następnego dnia na półce pojawiły się pierwsze książki. Nawet obecnie jedne się pojawiają, znikają. Potem można zobaczyć inne tytuły. Nasza akcja powoli się rozkręca. 
          Dzielenia, nie tylko książką, też trzeba się nauczyć.

          Starsi czytają młodszym

          Julka z klasy IV podjęła się porannego czytania książek przedszkolakom. Czytała już wiersze Jana Brzechwy,  opowiadania o Kubusiu Puchatku, a także historyjki z zycia hipopotama Maksa.

           

          Zapach świąt w Czwórce

          W dniach 24-25 listopada zuchy ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Międzyrzeczu zaczęły przygotowania do świąt. Najpierw pod czujnym okiem intendentki, pani Joli, odbyło się pieczenie pierników. Korzenny zapach roznosił się po całej szkole. Ola, członkini Klubu Czytelniczego, zachęciła zuchy, by przeczytały legendę wyjaśniającą, skąd się wziął miód w piernikach. Później dzieci podzielone na trzyosobowe grupy czytały Legendę o toruńskich piernikach. Każda grupa przygotowała dla pozostałych uczestników zestaw 3 pytań na temat legendy. Wszyscy odpowiadali bezbłędnie. Już teraz wszyscy wiedzą, że niepowtarzalny smak pierników tkwi w miodzie. Następnego dnia  od rana zuchy zaczęły dekorowanie pierników. Nie obyło się bez podjadania nadłamanych pierników  i oblizywania palców pomazanych lukrem.

          Udekorowane ciasteczka czekają, by przed świętami zanieść je pensjonariuszom szpitala, który mieści się niedaleko szkoły.

          I tak można było połączyć przyjemne czytanie  z pożytecznym działaniem.

          Czytanie Kubusia Puchatka

          27 i 28 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji uczniowie najmłodszych klas przynieśli swoje pluszowe maskotki. Pierwszego dnia uczennice klasy piątej, Ola, Jaśmina oraz Weronika czytały drugoklasistom fragment książki o przygodach Kubusia Puchatka, a konkretnie o urodzinach Kłapouchego. Następnie Ola z Jaśminą przygotowały krótki quiz sprawdzający umiejętność uważnego słuchania. Weronika natomiast uczyła swoich młodszych kolegów, jak narysować Kubusia Puchatka. Potem urządzono zawody, kto nadmucha największy balon.

          Drugiego dnia te same dziewczynki czytały Kubusia Puchatka trzecioklasistom. Potem uczniowie musieli wypełnić test. Ci, którzy uzyskali najwięcej punktów, otrzymali drobne upominki ufundowane przez Weronikę, Olę i Jaśminę.

          Na koniec wszyscy otrzymali zakładki  promujące akcję Cała Polska Czyta Dzieciom.

          Od września 2017 r. szkoła przystąpiła do programu PoczytajMy. Powstał także Klub Czytelniczy. Spotkania zazwyczaj odbywają się na przerwach.