• Dzień Zdrowia w Bad Freienwalde

• 22 kwietnia 2023 r. po raz kolejny nasi uczniowie przyłączyli się do wędrówki po uroczych szlakach Bad Freienwalde. Tym razem trasa wędrówki przebiegała duktami leśnymi i uczniowie mogli obserwować przyrodę budzącą się do życia i wsłuchać się w jej dźwięki. Był to także czas na wspólne rozmowy z rówieśnikami. Dziękujemy organizatorom za zaproszenie.

• Nasi w stolicy!

• W dniach 13.04.2023 – 14.04.2023 uczestniczyliśmy (ośmioro uczniów z klasy VIII) w wycieczce do Warszawy. Głównym celem wyjazdu było zwiedzenie Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, jednak atrakcji było więcej.

Nasza przygoda rozpoczęła się od spokojnego spaceru po Łazienkach Królewskich, które zachwyciły wszystkich swoim urokiem. Przeszliśmy się również Alejami Ujazdowskimi,
            a następnie Aleją Szucha, rozmawiając o historii Polski. Po szybkim spacerze po śródmieściu Warszawy, udaliśmy się na ul. Wiejską. W restauracji sejmowej zjedliśmy smaczny obiad i pełni sił udaliśmy się na zwiedzanie Sejmu RP wraz z uczniami I Liceum Ogólnokształcącego im. Heliodora Święcickiego
            w Międzyrzeczu. Podczas zwiedzania parlamentu poznaliśmy historię sejmowania w czasach I Rzeczypospolitej i zastosowania poszczególnych budynków na jego terenie. Mogliśmy zobaczyć również, jak wygląda posiedzenie Sejmu. Spotkaliśmy się również z Panią Posłanką Elżbietą Płonką, która zaprosiła w to miejsce międzyrzecką młodzież. Udało nam się także porozmawiać i zrobić wspólne zdjęcie z innymi posłami. Musimy przyznać, iż odwiedzenie tak ważnego ośrodka politycznego jest niesamowitym doświadczeniem.

Wieczorem udaliśmy się na spacer po Warszawie. Odwiedziliśmy najstarszą Pijalnię Czekolady Wedel przy
            ul. Szpitalnej, by święcić urodziny Staśka. Byliśmy również na Starówce oraz na Woli – kiedyś dzielnicy robotniczej, teraz miejscu pełnym nowoczesnych budynków. Spacerując po stolicy, natknęliśmy się też na wiele obiektów upamiętniających wydarzenia z historii Polski – taka lekcja historii. Zobaczyliśmy m.in. mur byłego getta warszawskiego, Pomnik Małego Powstańca i Pomnik Powstania Warszawskiego.

Następnego dnia również nie próżnowaliśmy. Rano udaliśmy się na Kongres Pamięci Narodowej organizowany na PGE Narodowym przez Instytut Pamięci Narodowej. Było to wydarzenie kierowane do młodzieży i dorosłych, którego celem było przedstawienie dziejów XX-wiecznej Polski i pogłębienie wiedzy na ten temat.

Musimy przyznać, że atrakcji było tak wiele, że zostalibyśmy tam dłużej. Jednak czas gonił, więc musieliśmy spieszyć na obiad. Po udanym posiłku przeszliśmy się wzdłuż Ściany Wschodniej pełnej kolorowych szyldów wielkich sieci sklepów. Naszym ostatnim przystankiem była Starówka, na której mieliśmy godzinę wolnego czasu.

Wyjazd podobał się wszystkim, w naszym środowisku latają nawet żarty: „Ale bym pojechał/pojechała jeszcze raz do tej Warszawy!”. Jesteśmy naprawdę wdzięczni za możliwość odwiedzenia stolicy. Na pewno będziemy pozytywnie wspominać te dwa intensywne dni zwiedzania!

Lena Gomuła

• Międzynarodowy Dzień Świadomości Autyzmu

• 2 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Świadomości Autyzmu. Statystyki podają, że w naszym kraju u 1 na 100 dzieci diagnozuje się obecnie zaburzenia ze spektrum autyzmu. Zaburzenia te utrudniają w znacznym stopniu radzenie sobie z otaczającym światem i wpływają na funkcjonowanie w każdym obszarze życia.Jak co roku  Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Międzyrzeczu zaprosił nas do Międzyrzeckiego Ośrodka Kultury na uroczystość z okazji tego święta.  Było pięknie, kolorowo i wzruszająco. Dziękujemy za zaproszenie:)