16 października, z niewielkim poślizgiem, odbył się w naszej szkole turniej gry planszowej Karak zaplanowany jako jedno z ponad 250 wydarzeń w całej Polsce związanych z Dniem Gier Planszowych. Dzięki wspaniałemu i niezawodnemu Wydawnictwu Albi udało się po raz kolejny w naszej szkole nie tylko zmagać się w rywalizacji w tą lubianą przez nas grę, ale również wskoczyć na wyższy poziom skomplikowania. W tym roku otrzymaliśmy drugą – bardziej zaawansowaną odsłoną gry Karak przez co i emocje i zaangażowanie uczniów musiały wskoczyć na wyższy poziom. Dodatkowe zasady, nowe możliwości wykonywanych działań, kolejne drogi do zwycięstwa rozgrzewały zwoje mózgowe grających. Jednak ponad rywalizacją była – jak zawsze – dobra zabawa i satysfakcja czerpana z dobrze spędzonego czasu z innymi przy stole z grą. Piękne dyplomy i cenne nagrody za zwycięstwo w Karak 2 ufundowało wydawnictwo Albi, któremu bardzo serdecznie dziękujemy! Nasz tegoroczny turniej był w pewnym sensie międzyszkolnym, dzięki uczestnictwu gości ze szkoły średniej, ale to młodzież z Czwórki stanęła na podium. Zwycięzcom gratuluję i zapraszam na kolejne (mam nadzieję) wydarzenia związane z planszówkami w naszej szkole.
Aktualności
Archiwum aktualności
Turniej Karak 2024
- 8
My na Game Arena 2024
- 3
Poznań Game Arena to największe targi gier komputerowych i rozrywki multimedialnej w Europie Środkowo-Wschodniej. Byliśmy tam. W tym roku w mieszanym składzie, gdyż do młodzieży z naszej szkoły dołączyli uczniowie SP3. Na PGA każdy znalazł coś dla siebie: premiery i zapowiedzi gier, najnowszy sprzęt, turnieje i cosplay. Można było spotkać znane postaci z YT i producentów gier. Za rok na pewno na PGA wrócimy!
XIX Konkurs Informatyczny Bóbr
Dzisiaj pierwsz grupa chętnych uczniów z klas V-VI wzięła udział w konkursie w grupie Benjamin. Jest to przedsmak właściwych zawodów, które odbędą się w połowie listopada. Zapraszamy jeaszcze niezdecydowanych.
Podziękowanie dla p. Marleny Szysznia-Łopata
Federacja Diabetyków uhonorowała panią Marlenę Szysznia-Łopatę przyznając tytuł Nauczyciela z Wielkim Sercem.
Warsztaty integracyjne dla klasy IVa
- 9
W ostatnią sobotę września oraz pierwszą sobotę października odbyły się w naszej szkole warsztaty integracyjne dla uczniów klasy 4a, które miały na celu wzmocnienie więzi między dziećmi oraz rozwijanie umiejętności współpracy. Warsztaty prowadzone były przez naszych szkolnych specjalistów we współpracy z wychowawcą klasy. Stworzyli oni przyjazną i inspirującą atmosferę, która motywowała do pracy.Dzieci z zaangażowaniem uczestniczyły w różnych aktywnościach, które zachęcały do pracy zespołowej oraz kreatywnego myślenia. Cieszymy się, że warsztaty spotkały się z dużym zainteresowaniem, a uczniowie chętnie dzielili się swoimi pomysłami i spostrzeżeniami.Mamy nadzieję, że takie inicjatywy przyczynią się do dalszego budowania pozytywnych relacji w klasie oraz będą miały pozytywny wpływ na atmosferę w szkole.
Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2024/2025
- 1
Dnia 1 września w Czwórce odbyła się uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2024/2025. Rozpoczęła się symbolicznym dzwonkiem, który oznajmił początek nowego roku szkolnego i wspólnie odśpiewano hymn narodowy.
Wydarzenie to było szczególnie ważne dla pierwszoklasistów, którzy złożyli swoje pierwsze ślubowanie, obiecując sumiennie wypełniać obowiązki ucznia. Pani dyrektor, Alicja Błochowicz, przyjęła ślubowanie i symbolicznie mianowała uczniów czarodziejskim ołówkiem, co wywołało uśmiechy na twarzach dzieci.
Następnie głos zabrała przedstawicielka Samorządu Szkolnego -Zuzanna z klasy VI, która serdecznie powitała nowych uczniów oraz ich rodziców. W swoim przemówieniu podkreśliła, jak ważne jest zaangażowanie i współpraca w szkolnej społeczności.
Następnie głos zabrała przedstawicielka Rady Rodziców, która życzyła wszystkim uczniom sukcesów w nauce oraz wielu radosnych chwil spędzonych w szkole. Podkreśliła również, jak istotne jest wsparcie rodziców w edukacji dzieci.
Na zakończenie przemawiała przedstawicielka organu prowadzącego szkołę. W swoim wystąpieniu wyraziła nadzieję, że nadchodzący rok szkolny będzie pełen wyzwań, ale także satysfakcji z osiągniętych celów. Zachęciła uczniów do wytrwałości i dążenia do wiedzy.
2 września w szkole zakończył się spotkaniami z wychowawcami.
Życzymy samych sukcesów!
9.edycja Lubuskiego Konkursu Literackiego
Komisja Konkursowa pod przewodnictwem dr Katarzyny Grabias-Banaszewskiej wyłoniła LAUREATKI i LAUREATÓW 9. edycji Lubuskiego Konkursu Literackiego. Wśród nagrodzonych w najmłodszej grupie znalazła się nasza uczennica, obecnie klasy piątej, Julianna Majkut. Nauczycielka prowadząca, to pani, Joanna Obrębska-Spychała. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów literackich.
LKL on Strikingly (mystrikingly.com)
Zakończenie roku szkolnego
Nowa galeria Zakończenie roku szkolnego została dodana do albumu fotograficznego
9
Wakacje... Zakończenie roku szkolnego 2023/2024
Podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego, nowy poczet flagowy (w składzie Sandra, Franciszek i Rafał) wciągnął polską flagę na maszt przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego. Pani Kamila Zep, reprezentująca Burmistrza Międzyrzecza, złożyła pani dyrektor podziękowania za całoroczną pracę. Nagrodę Burmistrza otrzymały dwie uczennice z klasy VIII, Maja i Lena, za osiągnięcia w nauce. Przewodnicząca Rady Rodziców, pani Ewelina Izydorczyk-Lewy, życzyła uczniom i nauczycielom spokojnych wakacji. Podczas apelu uhonorowano także uczniów, którzy uzyskali średnią ocen co najmniej 4,75. Wręczono również Gwiazdy Roku Szkoły Podstawowej nr 4 uczniom rozwijającym swoje różnorodne talenty. Zaangażowani rodzice otrzymali tytuł Przyjaciela Szkoły, a przewodnicząca Rady Rodziców podziękowała aktywnym rodzicom. Specjalne podziękowania otrzymały również osoby wspierające finansowo zajęcia małych programistów. Ostatni dzień zajęć zakończył się spotkaniami z wychowawcami.
Gala absolwentów
- 21
20 czerwca swoją galę mieli nasi ośmioklasiści. Było bardzo wzruszająco. Najpierw uczniowie odebrali swoje nagrody, a potem to uczniowie postanowili wręczyć nauczycielom szkolne oscary. Były także podziękowania dla rodziców. I chwila wspomnień z minionych 8 lat. Na zakończenie spotkanie z wychowawcą. Było co wspominać.
Wizyta uczennic w Bibliotece Wojewódzkiej w Gorzowie Wlkp
Nowa galeria Wizyta uczennic w Bibliotece Wojewódzkiej w Gorzowie Wlkp została dodana do albumu fotograficznego
23
Konkurs ekologiczny
Antosia z klasy IIIa otrzymała z rąk Starosty Międzyrzeckiego dyplom oraz upominek za wyróżnienie w konkursie ekologicznym zorganizowanym przez Liceum Ogólnokształcące nr 1 w Międzyrzeczu oraz Starostwo Powiatowe w Międzyrzeczu.
4a i tajemnica starego strychu
W mijającym roku szkolnym klasa 4a na lekcjach języka polskiego napisała baśń. Zachęcamy do jej lektury. A klasie i pani Asi gratulujemy!
Dzień Dziecka 2024
Nowa galeria Dzień Dziecka 2024 została dodana do albumu fotograficznego
12Tegoroczny Dzień Dziecka ochodziliśmy dopiero 4 czerwca. Był to dzień odpoczynku. Niektórzy mogli pobawić się przy karaoke. Inni wybierali zabawy sportowe. Jeszcze inni malowali twarze lub korzystali z zaplatania warkoczyków. Dla najmłodszych był dmuchany zamek. Wszyscy mogli też delektować się pysznymi lodami z lokalnej lodziarni Lody Czysta.
Samorząd Uczniowski na Święcie Demokracji w Gdańsku
Nowa galeria Samorząd Uczniowski na Święcie Demokracji w Gdańsku została dodana do albumu fotograficznego
14
Karak 2024 - edycja wiosenna
29 maja, w środę, dziesiątka młodych śmiałków ruszyła do podziemnych labiryntów zamku Karak aby szukać skarbów i mierzyć się z kreaturami tam mieszkającymi. Przypomnę: Karak to przygodowa gra planszowa z elementami RPG, w której każdy prowadzi jednego z sześciu śmiałków przez labirynt znajdujący się w podziemiach tytułowego zamku. Po raz czwarty już w naszej szkole odbył się turniej gry planszowej Karak, zorganizowany dzięki wydawnictwu Albi, które ufundowało cenne nagrody i udostępniło egzemplarze turniejowe gry. Bardzo dziękujemy! A tegorocznym zwycięzcą został Franek, który tym samym zapewnił sobie drugi już tytuł Mistrza Podziemi. Brawa również dla Wojtka, Tosi i Mileny za awans do finału! Były emocje, była rywalizacja, były pozytywne wibracje. Ale ponieważ to prawdziwy turniej a nie tylko towarzyskie spotkanie, były również różne strategie, ciągłe przeliczanie punktów, szacowanie swoich szans, przewidywanie co może nastąpić i jak zareagują rywale. Czekamy niecierpliwie na kolejną edycję!
22
Było sobie szkolne radio …
Od września 2023 roku poniedziałkowa 6. lekcja dla nas, dziewczyn z 5a: Poli L., Michaliny D., Julki M., Julki Z., Zuzi Sz., Kornelii B., Wiktorii S., Oliwii R., Uli M., wyglądała podobnie.
Zbiórka w świetlicy szkolnej, ustalanie, co będziemy nadawać przez tydzień w radiowęźle, opracowanie grafiku dyżurów – parami lub po trzy. Dyżurni zawsze wcześniej przychodzą do szkoły, by nadawać przed lekcjami i podczas przerw. To poważny obowiązek, ale też dobra zabawa. Często zastanawiamy się, o czym warto mówić przez mikrofon. Jak w ogóle mówić, by ktoś nas zrozumiał i jeszcze chciał wysłuchać.
Jesteśmy jeszcze mało obyte ze sprzętem i dość nieśmiałe. Dopiero od końca listopada działamy na szkolnym laptopie, a nie na naszych telefonach. Mamy odmienne gusta muzyczne. Lubimy różne piosenki, ale nie wszystkie (według naszej opiekunki) nadają się do puszczania w szkolny eter. Pouczały nas też na ten temat starsze dziewczyny z klasy ósmej, jednak same nie chciały włączyć się w radiowe działania.
Ich uwagi przyjęłyśmy z pokorą. Ciągłe przepychanki na przerwach, połajanki nauczycieli, że trzeba wyjść na dwór, reklamacje dotyczące piosenek - także.To nie był łatwy rok, ale wytrwałyśmy na radiowęzłowym stołku. Najpiękniejsze były te chwile, gdy przychodzili do nas zadowoleni uczniowie i prosili o powtórkę jakiejś piosenki albo gdy maluchy podrygiwały w tanecznych pląsach w rytm dźwięków płynących z naszego Radia na 102.
Co najważniejsze w tym dziwnym roku szkolnym -przeżyłyśmy w tym roku dwa niezwykłe spotkania…
W marcu gościłyśmy na naszych zajęciach pana Tomasza Ruska, dziennikarza Gazety Lubuskiej, blogera, pisarza, ambasadora Fundacji Share the care. Opowiedział nam on o swojej drodze do profesjonalnego dziennikarstwa. Zaczynał tak jak my - w szkolnym radiowęźle. Potem przyszedł czas na rozgłośnię radiową w Gorzowie. W końcu na publicystykę i kierowanie portalem Nasze Miasto.
Ciekawa rozmowa, pisanie i wychowywanie córki to żywioły pana Tomasza. Twierdził on, że tematy na interesujące artykuły, reportaże, wywiady leżą na ulicy. Trzeba tylko być uważnym obserwatorem i nieobojętnym człowiekiem.
- Jeśli was coś zainteresuje- powtarzał z wesołą miną - to znaczy, że innych również.Zaintrygowała nas niezwykła postawa tego dziennikarza. Nic dla niego nie wydawało się trudne. Wszystko było oczywiste i opisywalne w prostych, jasnych zdaniach. Widać było, że ten człowiek lubi ludzi, lubi nasze miasto i jest daleki od nauczycielskiego pouczania, z jakim na co dzień mamy do czynienia. Zachęcał nas do rozwijania swych pasji, tworzenia i nieprzejmowania się tym, że czasami popełniamy jakieś błędy. Powinnyśmy mówić i pisać wtedy, gdy mamy coś istotnego do powiedzenia. I zawsze zwracać uwagę na niepokojące zjawiska wokół nas. Powinnyśmy z odwagą wołać o pomoc, gdy znajdziemy się w sytuacji zagrożenia. I jeszcze jedno przesłanie, które skłoniło nas do długiej dyskusji na niejednych zajęciach - korzystajmy z internetu w przemyślany sposób.
Zapytałyśmy pana Tomasza, co sądzi o dziennikarstwie rodem z Tik-Toka. Same przecież codziennie śledzimy filmiki na tej popularnej platformie. Czasami myślałyśmy też o tym, by coś na niej opublikować. Nasz gość jakoś nie podzielił naszego tik-tokowego entuzjazmu. Z naturalną prostotą rozłożył ręce i stwierdził, że nie poleca takiego dziennikarstwa. Uczula nas na treści, jakie pojawiają się na Tik Toku. Uświadamia nam, że emitowane tam filmy są często ogłupiaczami, które wykrzywiają obraz świata i spłycają zdolność jego rozumienia. Dużo wartościowsze jest to, co sami robimy i przeżywamy w realu.
To było wyjątkowe spotkanie z wyjątkowym człowiekiem. Po nim marzyłyśmy już tylko o tym, by ruszyć ze szkoły gdzieś dalej i po prostu doświadczać świata.
Okazja nadarzyła się w maju, gdy udało nam się dotrzeć całą radiowęzłową drużyną do rozgłośni Radia Zachód i Radia Zielona Góra. Mieszczą się one w Zielonej Górze przy ulicy Kukułczej w ładnym, ciekawie zaaranżowanym budynku. Radio Zachód nadaje dla całego naszego województwa, a nawet dalej. Słychać je od Poznania do Berlina. Radio Zielona Góra skupia się na słuchaczach z tego miasta.
Naszą przewodniczką po radiowym świecie była pani Wiktoria Tymińska, specjalistka ds. marketingu i jak się okazało, także copywriterka. Oprowadziła nas ona po budynku, w którym zobaczyłyśmy montażownię, studio nagrań, stanowisko realizatora audycji, pomieszczenia radiowych techników. Zostałyśmy nawet zaproszone do studia podczas emitowania audycji na żywo. Dwie z naszych koleżanek, Zuzia i Wiktoria, zasiadły przy stole dziennikarskim, założyły słuchawki i miały swoje pierwsze pięć minut na profesjonalnej antenie. Okazało się to niemałym przeżyciem. Głos trochę drżał, a emocje były naprawdę duże.Wcale nie zdziwiło nas to, że dziennikarze zachęcali do rozwijania zainteresowań. Widać było, że w świecie radiowców też pracują prawdziwi pasjonaci, którzy chcieli nas tą miłością do mikrofonu i słowa zarazić.
Jeszcze kilka miesięcy temu nieśmiało zaczynałyśmy puszczać piosenki w szkolnym radiowęźle.
A dziś? Dziś myślimy o tym, że może któraś z nas zasiądzie kiedyś w redakcyjnym fotelu, pojedzie z mikrofonem w teren, będzie zabierać głos w ważnych sprawach, pomagać potrzebującym, relacjonować ciekawe wydarzenia, pokazywać interesujących ludzi, jakich mnóstwo wokół nas.A nawet jeśli nikt z naszej grupy nie wybierze dziennikarstwa jako przyszłego zawodu, to tegoroczna przygoda nauczyła nas na pewno otwierać szerzej oczy na świat, bo – jak twierdził pan Tomasz Rusek- Dla dziennikarza każdy dzień jest inny i dlatego tak się lubi tę robotę.
Dziewczyny z Radia na 102
8
233 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja
- 11
Aby upamiętnić 233 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja, klasa 5a przygotowała uroczysty apel, na który zaproszeni byli wszyscy uczniowie i pracownicy naszej szkoły. Było krótko, ale bardzo uroczyście. Piątoklasiści przybliżyli swoim kolegom i koleżankom pojęcie konstytucji, przedstawili głównych autorów dokumentu oraz wyjaśnili doniosłość tego wydarzenia. Przedstawieniu towarzyszyła symbolika narodowa i barwy biało czerwone.
W Czwórce zapachniało wiosną, piosenką i… poezją
Jak co roku, wczesną wiosną, rozpoczęły się Lubuskie Konfrontacje Artystyczne.
W marcu w pięknej sali Biblioteki Miejskiej w Międzyrzeczu spotkali się uczestnicy etapu gminnego Konkursu Recytatorskiego reprezentujący wszystkie szkoły naszej gminy. Ze Szkoły Podstawowej nr 4 wystartowały trzy utalentowane uczennice z klasy 3a Zuzanna , Antonina i Emilia oraz jedna uczennica z klasy 4a - Alicja.
Aprobatę komisji uzyskała recytacja Alicji , która z właściwym sobie temperamentem zaprezentowała wiersz Jana Brzechwy pt. Na straganie. Aktorski talent Alicji pozwolił jej zabłysnąć na międzyrzeckiej scenie.
W kwietniu odbyły się gminne Lubuskie Konfrontacje Artystyczne Piosenka 2024.
Naszą szkołę reprezentowali w niej bardzo młodzi artyści: Tymon z klasy 2a oraz Kaja z klasy 4a. Wyróżnienie w tym konkursie wyśpiewała Kaja Pomesna. Na wszystkich zrobił też duże wrażenie odważny debiut Tymona.
Udział w konkursach artystycznych to nie lada wyzwanie. Konkurencja jest silna i liczna, a występy publiczne wymagają od uczniów nie tylko wspaniałej, wyrazistej wymowy, pięknego, czystego głosu, ale także opanowania tremy oraz okiełznania niezwykłych emocji.
Bardzo dziękujemy naszym koleżankom i koledze z młodszych klas za reprezentowanie szkoły na międzyrzeckiej scenie i życzymy im sukcesów w kolejnych latach. Niech ich talent rozkwita.
Koło dziennikarskie SP4
Segreguj odpady z ReFlexem
- 4
27 marca 2024 r. uczniowie klas I-VI wzięli udział w zajęciach edukacyjnych „Segreguj odpady z ReFlexem” prowadzonych przez edukatora Celowego Związku Gmin w Długoszynie. Celem spotkania było rozwijanie świadomości ekologicznej w zakresie właściwego postępowania z opakowaniami elastycznymi. Podczas zajęć uczniowie poprzez zabawę, dyskusję, prezentację poznali poszczególne etapy przygotowania do recyklingu,
w tym odpadów opakowaniowych, granulaty recyklingowe, półprodukty itp.Edukatorzy rozdali uczniom materiały edukacyjne, ulotki oraz magnesy, a najbardziej aktywne dzieci otrzymały nagrody.
W kwietniu i maju uczniowie przystąpią do realizacji zadań konkursowych w dwóch kategoriach wiekowych. Klasy I-III popracują nad przygotowaniem plakatu zachęcającego do zbiórki i recyklingu opakowań elastycznych w żółtych pojemnikach. Natomiast starsi uczniowie nagrają i zmontują film krótkometrażowy pokazujący prawidłowe postępowanie i recykling opakowań elastycznych.
Trzymamy kciuki.