W sobotę projektowa Obra ostatni raz wpłynęła do portu Szkoły Podstawowej nr 4 w Obrzycach! Był wernisaż w plenerze rozwieszony pomiędzy drzewami z fotografiami młodych artystów z klasy VII oraz mistrza obiektywu Filipa Pielesiaka, spektakl o Górce Kapuścianej i Obrze oraz animacje Dworca Tworca! Wszystko połączyliśmy z Piknikiem rodzinnym, watą cukrową i wielką dawką dziecięcej wyobraźni!
Aktualności
Archiwum aktualności
Piknik rodzinny i Obr@zyce
Nowy rok szkolny czas zacząć
Inauguracja nowego roku szkolnego 2017/2018 stała się faktem. Cała społeczność szkolna spotkała się o godzinie 9:00 na placu apelowym. Władze miasta reprezentowała Pani Ewelina Izydorczyk-Lewy, która w imieniu pana Burmistrza, Remigiusza Lorenza, życzyła uczniom samych sukcesów szkolnych w kolejnych miesiącach. Pan Dariusz Grabowski, przewodniczący Rady Rodziców, zmagania uczniów z wiedzą przyrównał do cięzkich treningów sportowców. A wyniki będa juz w czerwcu. Pani dyrektor poinformowała o zmianach, jakie czekają uczniów od wrzesnia tego roku. Na zakończenie uczniowie udali się na spotkania z wychowawcami.
Kalendarz roku szkolnego 2017/2018
Wydarzenia
Terminy
Rozpoczęcie zajęć dydaktyczno-wychowawczych
4 września, godz. 900 - poniedziałek
Zimowa przerwa świąteczna
23 grudnia–31 grudnia 2017
Ferie zimowe
12-25 lutego 2018 r.
Wiosenna przerwa świąteczna
29 marca – 3 kwietnia 2018 r.
Dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych w uzgodnieniu z gminą i rodzicami.
27 września 2017r. (śr) – pieczony ziemniak
2-3 listopada 2017 r. (czw.-pt.)
30 kwietnia 2018 (pn)
2 maja 2018 (śr.)
4 maja 2018 (pt)
Dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych (święta państwowe i kościelne).
1 stycznia 2018 (pn)
1 maja 20178 (wt)
3 maja 2018 (czw)
31 maja 2018 (czw)
Zakończenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych
22 czerwca 2018
Ferie letnie
25 czerwca – 31 sierpnia 2018
- 25 dni wolnych w ciągu roku od zajęć dydaktycznych
- 181 dni nauki – 36 tygodni
Miesiące:
- Wrzesień – 20 dni
- Październik – 22 dni
- Listopad – 19 dni
- Grudzień – 16 dni
- Styczeń – 22 dni
- Luty – 10 dni
- Marzec – 20 dni
- Kwiecień – 18 dni
- Maj – 18 dni
- Czerwiec –17 dni
Rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018
Rozpoczęcie roku szkolnego i przedszkolnego odbędzie 4 września 2017 r. (poniedziałek).
Tego dnia przedszkole czynne jest od godziny 6:00.
Apel rozpoczynający nowy rok szkolny o godzinie 9:00.
Dojazd do szkoły dla uczniów z Kuligowa, Marianowa, Żółwina oraz Bobowicka zgodnie z rozkładem jazdy.
4 września 2017 r. odjazd uczniów ze szkoły o godzinie 10:55.
Zakończenie roku szkolnego 2016/2017
Dzisiaj zabrzmiał dzwonek, który obwieścił początek wakacji. Cała społeczność szkolna ze względu na deszczową pogodę zebrała się w sali gimnastycznej, by podsumować mijający rok szkolny. Wśród zaproszonych gości byli: pani Izabela Korejwo - Dyrektor Gminnego Zespołu Oświaty, Ksiądz Andrzej Kugielski - Proboszcz naszej Parafii, pan Dariusz Grabowski - Przewodniczący Rady Rodziców. Na uroczystość licznie przybyli także rodzice uczniów.
Po przemówieniach gości każdy wychowawca przedstawił klasyfikację swojej klasy. Uczniom klas IV-VI nauczyciele wręczali nagrody książkowe za osiągnięcia w nauce. W tym roku po raz pierwszy pani Dyrektor wręczała nietypowe nagrody - były to imienne statuetki Gwiazda Szkoły Podstawowej nr 4. A Gwiazd w różnych kategoriach mamy co niemiara. I za sukcesy indywidualne jak i zespołowe.
Na koniec uczniowie spotkali się w klasach ze swoimi wychowawcami, by odebrać świadectwa.
Do zobaczenia za dwa miesiące.
Relacja z projektu Obrzyce - Opowieści Brzegiem Rzeki
I dzień projektu - 12. 06.2017 r.
Mapa Sekretnych Miejsc
Tego dnia podzieliliśmy się na 3 grupy: klasa III, IV i V. Każda grupa miała za zadanie przygotować swoją Mapę Sekretnych Miejsc, ważne były skojarzenia z danym miejscem, wspomnienia, a także historia. Dzięki temu animatorzy poznali najbardziej sekretne zakątki Obrzyc, a także przekonali się, że są miejsca wieczne i nieśmiertelne, znane od pokoleń.I nadal atrakcyjne, takie jak:
Kapuściana Górka, Fontanna, Baseny, Kostnica, Stary Most.
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 w Międzyrzeczu okazali się niezłymi maratończykami, mimo że spacer trwał ponad 3 godziny, nie zabrakło im radości oraz wielu ciekawych pomysłów. W swoich miejscach chowali skarby dla tajemniczego gościa, który miał się pojawić za jakiś czas. Były to zdjęcia sprzed II wojny światowej i niełatwo było je schować, trzeba było wykazać się nie lada pomysłowością:)13.06.2017 r.
II dzień projektu rozpoczęliśmy od rozmowy. O nazwach. I miejscach. Odkryliśmy dzień wcześniej, że są miejsca, które mają nazwy, mimo że straciły już swoją funkcję, takie jak Kapuściana Górka, w której kiedyś kiszono kapustę, Fontanna, w której już bardzo długo nie ma wody, Kostnica, od czasów powojennych miejsce trzymania odpadów szpitalnych, Baseny zasypane od ponad 20 lat. Wszystkie nazwy od czegoś powstały i mimo że to coś zaniknęło, nazwa trwa. Zadałam więc dzieciom pytanie: Od czego powstała nazwa Obrzyce? Wszystkie dzieci krzyknęły: Od Obry!!! A gdzie ta Obra? Jak płynie? Poszliśmy więc na polanę przy rzece i tam stworzyliśmy atrybuty Obrzyc: herb, wymyśliliśmy legendę, okrzyk, postanowiliśmy też obudzić rzekę Obrę, zaprojektowaliśmy dla niej suknię, koronę i tron. Czekaliśmy na jej przybycie. Miała pojawić się następnego dnia.
14.06.2017 r.
Trzeci Dzień - wyczekiwana Obra pojawiła się! Przypłynęła na łodzi w towarzystwie Pakli i Witezia, legendarnych postaci Międzyrzecza. Została przywołana przez dzieci z szeptów niepamięci. Otrzymała przepiękny herb o Obrzycach, legendę, tron, suknię i koronę, a także okrzyk na jej cześć. Największą atrakcją było pomalowanie 50 m płótna - rzeki, który postanowiliśmy zanieść w korowodzie do Obrzyc. Korowód prowadziły dzieci pokazując Obrze swoje sekretne miejsca. Dzień został zwieńczony królewskim obiadem na powietrzu na boisku szkolnym. Obiad przygotowała Pani dyrektor wraz z pracownikami szkoły, na stołach były kwiaty, owoce, a dla dzieci ulubiona pomidorówka i najważniejsze - lody!!!
Ten dzień obfitował w emocje i wrażenia, a także refleksje związane z Obrzycami. Każdy, kto tu przyjeżdża zachwyca się niepowtarzalnością i pięknem tego miejsca. Ale dotyka go również przytłaczająca historia. Chciałam spojrzeć na Obrzyce, nie z perspektywy szpitala psychiatrycznego i drugiej wojny światowej. Pokazać Obrzyce w pięknej naturze z majestatyczną rzeką, które to czynią z niej baśniową krainę. I to właśnie dzieci zaczarują Obrzyce od poniedziałku 19.06.2017r - 21. 06.2017r. przygotowując spektakl o baśniowo - legendarnej krainie Obrzyc.Izabela Spławska
Fotografie: Filip Pielesiak
"Obrzyce - Opowieści Brzegiem Rzeki"
W dniach 12-21 czerwca br. w naszej szkole będzie trwał projekt edukacyjny "Obrzyce - Opowieści Brzegiem Rzeki" autorstwa pani Izabeli Spławskiej. Organizatorem projektu jest Regionalne Centrum Animacji Kultury. Relacja już wkrótce.
Startuje Rybacki Program Stypendialny 2016 – 2022 (2 edycja)
Już w czerwcu wystartuje 2 edycja Rybackiego Programu Stypendialnego skierowanego do młodych mieszkańców 11 gmin Regionu Obra – Warta uczęszczających do szkół podstawowych (klasy 4-6), szkół gimnazjalnych i średnich. Program jest finansowany głównie ze środków pozyskanych w ramach 1% zwrotu z podatku PIT oraz pomocy Gospodarczego Banku Spółdzielczego w Międzyrzeczu. W tegorocznej edycji planujemy przyznać co najmniej 20 nagród regionalnych w wysokości do 500,00 zł.
O czym warto pamiętać:
1. Konkurs wystartuje w połowie czerwca i potrwa do końca lipca br.2. Wnioski składamy wyłącznie w wersji papierowej, pocztą na adres ul. Strażacka 1, 66-330 Pszczew.
3. Wszystkie niezbędne informacje dotyczące składania wniosku i sposobu jego oceny znajdują się na stronie internetowej www.lgrow.pl oraz naszym profilu https://www.facebook.com/Stowarzyszenie-Lokalna-Grupa-Rybacka-Obra-Warta-390538987635134/.4. Wszystkich zainteresowanych konkursem prosimy o zwrócenie uwagi na to że obok zdobytych ocen i udziału w konkursach będziemy oceniać również działalność społeczną i czytelnictwo.
5. Nagrodą dodatkową dla stypendystów będzie możliwość 3 dniowego skorzystania z usług naszego schroniska młodzieżowego wraz z rodzicem lub opiekunem za 1 złotówkę (http://lgrow.pl/oferta-schroniska-mlodziezowego-w-pszczewie/).
6. Nieobowiązkowe wsparcie Programu Stypendialnego minimalną kwotą co najmniej 1,00 zł, można wpłacać na konto bankowe prowadzone przez GBS Międzyrzecz o numerze 89 83670000 0029 1567 1001 0006.
Jak nie czytam, jak czytam!
Już po raz drugi nasza szkoła wzięła udział w biciu rekordu masowego czytania w jednym momencie. Co prawda, przystąpiliśmy z jednodniowym poślizgiem, ale nasze spóżnienie związane było z obchodami Dnia Dziecka. 105 osób czytało w jednym momencie. Na początku uczniowie wypełnili wyrysowane na płycie boiska serca. Potem z powodu mocnego słońca wszyscy przenieśli się w różne miejsca, by dokończyć czytanie.
Dzień Dziecka
1 czerwca uczniowie klas III-VI bawili się na miejskich obchodach Dnia Dziecka. Wszyscy chętni mogli się zmierzyć w konkurencjach sportowych, w których nie było przegranych. Każdy, kto wziął udział, był wygrany. Dla młodszych dzieci przygotowano dla osłody watę cukrową i baloniki napełnione helem, co było później słychać. Natomiast starsi uczniowie obsypywali się kolorowym pyłem szczęścia. W drodze powrotnej do szkoły był przystanek Lodziarnia oraz zabawy w ogródku jordanowskim.
Natomiast klasa I i II pojechały do teatru w Gorzowie na spektakl o Sierotce Marysi.
Z wizytą w Akademii im. Jakuba z Paradyża
Klasa IV i V wzięły udział w obchodach Dnia Techniki na Wydziale Techniki w Akademii im.Jakuba z Paradyża.
Uczniowie spotkali się z wykładowcami tej uczelni i obejrzeli pokazy w laboratorium biomechaniki, technik 3D, automatyki i robotyki. Wzięli także udział w mini warsztatach z programowania robotów LEGO MINDSTORMS, które przygotował Wojewódzki Ośrodek Metodyczny.
Wycieczka do Warszawy
11 maja
"Dzisiaj mama obudziła mnie bardzo szybko i kazała mi umyć zęby (czego nie lubię). Pożegnałem się z tatą i udaliśmy się na miejsce zbiórki (wyjazd do Warszawy – hura!). Kiedy wszedłem do pociągu, troszeczkę poczułem się tak jak wtedy, kiedy pierwszy raz leciałem samolotem. Właśnie przyjechaliśmy do Warszawy i jestem pod wielkim wrażeniem, widzieliśmy stadion Legii Warszawa. Byliśmy także na Stadionie Narodowym (niestety tylko na trybunach, ponieważ akurat zmieniali nawierzchnię)." - Wiktor
12 maja
"Dziś nasza grupa wybrała się do Łazienek. Bardzo byłam szczęśliwa, bo bardzo chciałam być w Łazienkach. Najpierw poszliśmy do Teatru na Wodzie, a tam na scenie siedział paw. Później wszyscy razem poszliśmy na pomnik Fryderyka Chopina." - Jaśmina
"Wokół pałacyku znajduje się przepiękne duże jezioro w którym pływały karpie. Widziałem również ładną fontannę, ogromny pomnik Fryderyka Chopina, oswojone gołębie i dostojne pawie. Spędziliśmy tam prawie cały dzień, podziwialiśmy naturę i ogrodowe kwiaty. Piękne widoki uwieczniłem na zdjęciach. Moim zdaniem Królewskie Łazienki są imponujące i przepiękne. Poleciłbym je każdemu do zwiedzenia. Warto było pojechać do Warszawy, naszej stolicy Polski." - Mateusz
"Po południu z całą wycieczką poszliśmy na cmentarz Powązki w Warszawie. Pani podzieliła nas na trzy grupy. Ja byłam w zespole z Leną, Werą, Jaśminą, Dominiką, Hanią Mazurą, Jurkiem, Bartkiem i Dawidem. Mieliśmy za zadanie odnaleźć groby trzech chłopaków z Szarych Szeregów, czyli Rudego, Zośkę i Alka. Bardzo mnie to ucieszyło, ponieważ dużo o nich wiem. Po niedługim czasie znaleźliśmy wszystkie groby. Harcerze, których mieliśmy odszukać, byli pochowani obok siebie. Miałam zaszczyt postawić im znicz, bo należę do harcerstwa. Zapaliłam znicz na grobie Zośki, ponieważ podziwiam go za odwagę i przyjaźń, która była dla niego wszystkim. Staliśmy i patrzyliśmy na nagrobki. Zrobiło się cicho i poleciała mi łza. Bardzo dobrze wiedziałam, że oni walczyli za wolną Polskę, przez co sami zginęli. Z tą myślą chodziłam przez cały dzień." - Ola
"Przed powrotem do schroniska udało nam się poznać jeszcze zakątki Starego Miasta. Tam zakupiliśmy trochę pamiątek dla siebie i rodziny." - Jurek
13 maja
"Dzisiaj był niezwykły dzień. Byliśmy w Centrum Nauki Kopernik. Było tam wiele ciekawych rzeczy: symulacja Tytanika, działanie tłoku, zmiana energii kinetycznej w prąd, pojedynek na fale mózgowe, itp. Najwięcej czasu spędziłem na pojedynku z moim kolegą Dawidem. Mieliśmy iść na pokaz napięć, ale było za dużo osób. Chętnie bym tam wrócił z rodzicami i zwiedził wszystko bez pośpiechu." - Olek
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wycieczka do Warszawy.
Rekrutacja
Ruszyła rekrutacja do szkoły i oddziałów przedszkolnych. Informacje w zakładce Rekrutacja.
Wspólne wędrowanie w Bad Freienwalde
Już po raz kolejny uczniowie naszej szkoły oraz ich rodzice wzięli udział w niemiecko-polskim projekcie Wspólne Wędrowanie Rajd Czterech Wież. W tym roku pogoda dopisała i oprócz wspólnej wędrówki można było podziwiać oznaki budzącej się wiosny, Na zakończenie każdu uczestnik otrzymał dyplom potwierdzający udział we wspólnej wędrówce.
KONKURS PIOSENKI
W Międzyrzeckim Ośrodku Kultury odbyły się Gminne Eliminacje Lubuskiego Festiwalu Piosenki. Na scenie zaprezentowali się młodzi zdolni wokaliści. Z naszej szkoły wystapili:
- Julia Jędraszak z piosenką „To tylko taniec” (klasa III)
- Damian Kawałek z utworem „Śmieszna piosenka” (klasa V).
Młodych artystów oceniało jury w składzie: Krzysztof Mroziński (Zielona Góra), Paweł Słoniowski (Zielona Góra), Ewa Michrowicz (Poznań). Laureatką w kategorii I została Julia Jędraszak, która już w niedzielę będzie prezentować swoje umiejętności wokalne w Przytocznej na eliminacjach powiatowych. Trzymajcie kciuki!!!
Targi Książki dla Dzieci i Młodzieży
Aktyw biblioteczny oraz miłośnicy książek wybrali się na Targi Książki dla Dzieci i Młodzieży do Poznania. Oprócz zakupu książek w promocyjnych cenach uczestnicy spotkali autorów ulubionych książek, zdobyli autografy. Wszyscy zdeklarowali swój udział w wyjeździe na targi za rok.
Lubuski Konkurs Recytatorski
Jak co roku nie brakowało chętnych do udziału w Lubuskim Konkursie Recytatorskim, którego pierwszy, szkolny etap odbył się w lutym. Wybrana została silna reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 4 w Międzyrzeczu w składzie:
Wiktoria Kawałek klasa I
Zuzanna Makarewicz klasa 2
Antonina Czujko klasa 3
Weronika Milewska klasa 4
Kinga Ogrodowczyk klasa 4
Aleksandra Stutko klasa 4
W eliminacjach gminnych 21 lutego Zuzanna Makarewicz otrzymała wyróżnienie, natomiast Weronika Milewska została zaproszona do kolejnego etapu.
Z kolei 23 marca w Międzyrzeckim Ośrodku Kultury rada artystyczna wysłuchała recytacji uczestników powiatowego przeglądu konkursu, by wybrać laureatów, którzy będą mieli szansę pokazać swój talent recytatorski w czasie finału wojewódzkiego 18 maja w Centrum Kultury w Żaganiu. Wśród najlepszych recytatorów po raz kolejny znalazła się Weronika Milewska. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Wybory Miss i Mistera Czwórki
Po raz pierwszy w naszej szkole odbyły się wybory Miss i Mistera.
Konkurs odbył się z inicjatywy uczennic klasy V, które zajęły się również przygotowaniem tego przedsięwzięcia. Pomagał im nauczyciel wychowania fizycznego- pan Piotr Soja.
W jury zasiedli:
- Alicja Utrata-Błochowicz- dyrektor Szkoły,
- Anita Kaczmarek- pedagog,
- Kamila Iwan- nauczycielka muzyki,
- pani Sylwia Świątkiewicz – przedstawicielka Rady Rodziców,
- pan Dariusz Grabowski- przewodniczący Rady Rodziców.
Prowadzącym był pan Piotr Soja.
W Top Model uczestniczyło 38 osób w następujących kategoriach:
- Uczennice klas I- III.
- Uczennice klas IV- VI.
- Uczniowie klas I- III.
- Uczniowie klas IV- VI.
Najmłodsze dziewczynki z klas I- III dwa razy chodziły po przygotowanym wybiegu-raz w strojach codziennych, drugi raz w strojach wieczorowych. Uczestniczyły także w konkurencji kręcenia hula-hop. I dodatkowo musiały wypić sok z cytryny tak, by na twarzy był uśmiech.
Chłopcy z klas I-VI musieli zaprezentować się w stroju sportowym i wieczorowym przechodząc po czerwonym dywanie. W zadaniu dodatkowym mieli zatańczyć walca angielskiego. W ramach konkurencji sportowej wykonali 10 pajacyków, 10 pompek, 10 „brzuszków” oraz 10 przysiadów.
Dziewczyny z klas IV- VI na wybiegu prezentowały strój codzienny oraz wieczorowy. One musiały zatańczyć taniec „chodzony”. Reklamowały również przedmioty, które wylosowały.
W finale wystąpili wszyscy uczestnicy.
Jury przyznało dużo tytułów:
Miss klas I- III – Jessica Kaczmarek
Wicemiss klas I- III – Zuzanna Makarewicz
Mister klas I- III – Stanisław Milewski
Miss klas IV- VI – Aleksandra Stutko
Wicemiss klas IV- VI – Lena Trojanowska
Mister klas IV- VI – Damian Pawlęty
Wicemister klas IV- VI – Kacper Kozub
Miss Wiosny I- III – Olga Mierzejewska
Mister Wiosny klas I- III – Stanisław Milewski
Miss Wiosny IV- VI – Zofia Pawłowska
Mister Wiosny IV- VI – Jakub Stahl
Wybrano również Miss Publiczności- Wiktorię Kawałek oraz Mistera Publiczności- Kacpra Szyszkę.
Zabawa była długa i bardzo udana. Zamiast w pierwszy dzień wiosny chodzić na wagary, świetnie spędziliśmy wspólnie czas.
Zofia Pawłowska, Martyna Mazurek
Dzień Kobiet w Czwórce
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Dzień Kobiet w Czwórce.
Spotkanie autorskie z Michałem Rusinkiem
W Gimnazjum nr 1 w Międzyrzeczu odbyło się spotkanie z Michałem Rusinkiem, byłym sekretarzem Wisławy Szymborskiej. Kilkoro uczniów naszej szkoły skorzystało z zaproszenia gospodarzy i uczestniczyło w tym spotkaniu. Pisarz opowiadał o swoim sekretarzowaniu noblistce i swojej twórczości dla dzieci.
Na zakończenie pan Michał Rusinek podpisywał swoje książki.
II MIEDZYSZKOLNY TURNIEJ SPORTOWY DLA KLAS I-III
1 marca odbył się w naszej szkole II Międzyszkolny Turniej „Małych Mistrzów”. Głównym celem imprezy jest propagowanie zdrowego stylu życia oraz zachęcanie uczniów do podejmowania aktywności fizycznej. W imprezie uczestniczyły zespoły z 4 szkół podstawowych naszej gminy. Po krótkiej rozgrzewce dzieci przystąpiły do sportowej rywalizacji w 12 konkurencjach. Nad prawidłowym przebiegiem turnieju czuwała komisja pod przewodnictwem pani dyrektor Alicji Utraty-Błochowicz. Mali sportowcy wykazali się sprawnością ruchową, umiejętnością współpracy w drużynie oraz ogromną walecznością. Były wyścigi, skoki, slalom i tory przeszkód. W tym roku puchar i złote medale zdobyli uczniowie repezentujący naszą szkołę. II miejsce należało do zespołu SP nr 2, III zajęła drużyna z Kaławy, a IV przypadło reprezentantom SP nr 3. Wszystkim uczestnikom gratulujemy wspanialej postawy sportowej i już dziś zapraszamy do udziału w kolejnym spotkaniu „Małych Mistrzów”, które odbędzie się w kolejnym roku szkolnym.
Organizatorzy