• Wycieczka do Niemiec

• 27 września klasa 8a, odpowiadając na zaproszenie sąsiadów zza granicy, wyjechała do miejscowości Schiffmühle w Niemczech, by poznać ciekawostkę techniczną z przeszłości - młyn okrętowy Minden i wziąć udział w warsztatach wypieku chleba. Z mąki zmielonej w tym młynie uczniowie zrobili ciasto i wypiekali chałki drożdżowe w tradycyjnym  piecu chlebowym, a potem sami wyrabiali masło do chałek. Podczas warsztatów wypieku chałek spotkaliśmy również młodszych uczniów z niemieckiej szkoły i mimo dużej różnicy wieku bawiliśmy się wspólnie doskonale. Była to także okazja do sprawdzenia porozumiewania się po niemiecku.

Gościliśmy także w muzeum (budynek z muru pruskiego) poświęconemu niemieckiemu pisarzowi Theodorowi Fontane, który uwiecznił to miejsce w swojej autobiografii „Moje lata dzieciństwa”.

• Europejski Dzień Języków

• Europejski Dzień Języków obchodzony jest 26 września od 2001 r. Uczniowie naszej szkoły włączyli się do tych obchodów. Każda klasa miała zadania, których celem było ukazanie różnorodności językowo-kulturowej naszego kontynentu, wspieranie nauki języków obcych oraz zwiększenie motywacji do ich uczenia się.

Witaliśmy się w kilku językach, dziękowaliśmy sobie nawzajem np. po angielsku, niemiecku czy włosku a także malowaliśmy flagi różnych, ciekawych dla nas krajów. Grupa uczniów miała klasowy quiz na temat wiedzy krajów niemieckiego obszaru językowego. Starsi uczniowie słuchali lubianej muzyki ze słowami w kilku językach. Jeszcze inni liczyli pieniądze w walucie Euro, szukali różnic czy symboli poszczególnych krajów. Na korytarzu przygotowana została gazetka, która ma przypominać nam jak ważna jest nauka języków obcych. Można skorzystać z rad, które pomagają w procesie uczenia się języków, dowiedzieć się jakie perspektywy otwiera przed uczniami znajomość języków obcych.

Doszliśmy do wniosku, że warto przykładać się do nauki języków obcych i poznawać kulturę obcych krajów.

• Święto Pieczonego Ziemniaka

• Święto Pieczonego Ziemniaka znowu w kalendarzu imprez szkoły. 24 września cala społeczność szkolna wyruszyła na wykopki. Wędrówka do Żółwina odbyła się w ramach IX Międzypokoleniowej Sztafety Turystycznej. Pan Hubert Zeha znowu gościł nas na swoim polu. Zapału do pracy nie brakowało nawet pierwszoklasistom. Ziemniaki ledwo wykopane szybko wsypywano na przyczepę.

Po powrocie do szkoły na uczniów czekały kolejne atrakcje. Uczniowie klas IV-V mieli w ramach projektu PTTK Oddział Ziemi Międzyrzeckiej Lubuska młodzież buduje swój potencjał warsztaty dietetyczne, podczas których dowiedzieli się, jak zdrowo się odżywiać i sami szykowali sobie kanapki, wybierając odpowiednie składniki.

Dla uczniów klas I-III, dzięki uprzejmości #Gościniec Myszęcin, był dmuchany zamek. Chętni mogli sobie pomalować buzie, inni uczyli się tańca belgijka. Jeszcze inni grali w Molkky – zwyciężyła drużyna z klasy Va. Odbył się również konkurs na oryginalnego ziemniaka znalezionego podczas wykopków.

Wszyscy mogli się posilić pyszną pomidorową i kiełbasą z grilla. Rodzice zapewnili blachy pełne ciast i zdrowy popcorn (bez tłuszczu).

Następne wykopki już za rok.

Jeszcze raz podziękowania dla rodziców, #Gościniec Myszęcin oraz PTTK Oddział Ziemi Międzyrzeckiej

• 20 września 2022 r.

• W środę 20 września klasy IV i V wzięły udział w warsztatach dotyczących zdrowia psychicznego. Uczniowie dowiedzieli się, jak dbać o zdrowie swoje i innych, jak reagować w sytuacjach trudnych i jak rozwiązywać konflikty w sposób pokojowy, wykorzystując do tego mediacje. Spotkanie z Panią Anią Antoszek było pełne zabaw i rozmów na ważne dla nas tematy. Zaprzyjaźniliśmy się z ŻYRAFĄ i słonikiem SIMBĄ. Mamy nadzieję, że jeszcze się spotkamy :)

• 1 września 2022 r.

• I minęły wakacje, miłe , słoneczne chwile.  Ale szkoła już stęskniła się za uczniami i ich gwarem. Czas powrotu nastał. 1 września znowu zabrzmiał dzwonek, który przypomniał uczniom, że czas zdobywać wiedzę. Pani dyrektor, Alicja Błochowicz, serdecznie przywitała zgromadzonych. W imieniu Burmistrza Międzyrzecza życzenia sukcesów w nadchodzącym roku przekazała pani Izabella Korejwo. A potem spotkania klas z wychowawcami. A od jutra nauka. Powodzenia na szlakach wiedzy, która nie musi być tajemna.