• Dzień Zdrowia w Bad Freienwalde

          • 22 kwietnia 2023 r. po raz kolejny nasi uczniowie przyłączyli się do wędrówki po uroczych szlakach Bad Freienwalde. Tym razem trasa wędrówki przebiegała duktami leśnymi i uczniowie mogli obserwować przyrodę budzącą się do życia i wsłuchać się w jej dźwięki. Był to także czas na wspólne rozmowy z rówieśnikami. Dziękujemy organizatorom za zaproszenie.

          • Nasi w stolicy!

          • W dniach 13.04.2023 – 14.04.2023 uczestniczyliśmy (ośmioro uczniów z klasy VIII) w wycieczce do Warszawy. Głównym celem wyjazdu było zwiedzenie Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, jednak atrakcji było więcej.

            Nasza przygoda rozpoczęła się od spokojnego spaceru po Łazienkach Królewskich, które zachwyciły wszystkich swoim urokiem. Przeszliśmy się również Alejami Ujazdowskimi,
            a następnie Aleją Szucha, rozmawiając o historii Polski. Po szybkim spacerze po śródmieściu Warszawy, udaliśmy się na ul. Wiejską. W restauracji sejmowej zjedliśmy smaczny obiad i pełni sił udaliśmy się na zwiedzanie Sejmu RP wraz z uczniami I Liceum Ogólnokształcącego im. Heliodora Święcickiego
            w Międzyrzeczu. Podczas zwiedzania parlamentu poznaliśmy historię sejmowania w czasach I Rzeczypospolitej i zastosowania poszczególnych budynków na jego terenie. Mogliśmy zobaczyć również, jak wygląda posiedzenie Sejmu. Spotkaliśmy się również z Panią Posłanką Elżbietą Płonką, która zaprosiła w to miejsce międzyrzecką młodzież. Udało nam się także porozmawiać i zrobić wspólne zdjęcie z innymi posłami. Musimy przyznać, iż odwiedzenie tak ważnego ośrodka politycznego jest niesamowitym doświadczeniem.

            Wieczorem udaliśmy się na spacer po Warszawie. Odwiedziliśmy najstarszą Pijalnię Czekolady Wedel przy
            ul. Szpitalnej, by święcić urodziny Staśka. Byliśmy również na Starówce oraz na Woli – kiedyś dzielnicy robotniczej, teraz miejscu pełnym nowoczesnych budynków. Spacerując po stolicy, natknęliśmy się też na wiele obiektów upamiętniających wydarzenia z historii Polski – taka lekcja historii. Zobaczyliśmy m.in. mur byłego getta warszawskiego, Pomnik Małego Powstańca i Pomnik Powstania Warszawskiego.

            Następnego dnia również nie próżnowaliśmy. Rano udaliśmy się na Kongres Pamięci Narodowej organizowany na PGE Narodowym przez Instytut Pamięci Narodowej. Było to wydarzenie kierowane do młodzieży i dorosłych, którego celem było przedstawienie dziejów XX-wiecznej Polski i pogłębienie wiedzy na ten temat.

            Musimy przyznać, że atrakcji było tak wiele, że zostalibyśmy tam dłużej. Jednak czas gonił, więc musieliśmy spieszyć na obiad. Po udanym posiłku przeszliśmy się wzdłuż Ściany Wschodniej pełnej kolorowych szyldów wielkich sieci sklepów. Naszym ostatnim przystankiem była Starówka, na której mieliśmy godzinę wolnego czasu.

            Wyjazd podobał się wszystkim, w naszym środowisku latają nawet żarty: „Ale bym pojechał/pojechała jeszcze raz do tej Warszawy!”. Jesteśmy naprawdę wdzięczni za możliwość odwiedzenia stolicy. Na pewno będziemy pozytywnie wspominać te dwa intensywne dni zwiedzania!

            Lena Gomuła

          • Międzynarodowy Dzień Świadomości Autyzmu

          • 2 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Świadomości Autyzmu. Statystyki podają, że w naszym kraju u 1 na 100 dzieci diagnozuje się obecnie zaburzenia ze spektrum autyzmu. Zaburzenia te utrudniają w znacznym stopniu radzenie sobie z otaczającym światem i wpływają na funkcjonowanie w każdym obszarze życia.Jak co roku  Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Międzyrzeczu zaprosił nas do Międzyrzeckiego Ośrodka Kultury na uroczystość z okazji tego święta.  Było pięknie, kolorowo i wzruszająco. Dziękujemy za zaproszenie:)

          • Nasz muzyczny talent

          • Nasza uczennica klasy III, Kaja Pomesna, wystąpiła w etapie powiatowym Konkursu Piosenki Lubuskich Konfrontacji Artystycznych oraz w 24 Powiatowym Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej PRO ARTE w Przytocznej. Zaśpiewała piosenkę „Drzwi do kariery”. Zachwyciła swoim wykonaniem jury i publiczność, wyśpiewując sobie wyróżnienie.

            Kaju, gratulujemy.

          • Z wizytą w Zespole Szkół Leśnych w Rogozińcu

          • Klasa 8a i 7a postanowiły wykorzystać pierwszy dzień wiosny na odwiedziny w Zespole Szkół Leśnch w Rogozińcu. Uczniowie zostali przyjęci bardzo serdecznie. Już na stacji kolejowej czekali na nich "opiekunowie" z Leśnika. Podzieleni na grupy uczniowie zapoznali się z odpowiedzialną pracą pilarza. Wysłuchali myślwskich sygnalistów. Następnie chętni mogli sprawdzić się w strzelaniu z łuku. Mistrzem okazał się Dawid. Potem była ciekawa opowieść o sokolnictwie i możliwościach znalezienia pracy, niekoniecznie w lesie. Kolejnym etapem wizyty było poznanie warunków w internacie, a następnie zapoznanie ze szkołą. W części warsztatowej błysk i porządek. Sale lekcyjne odpowiednio wyposażone. Nie obyło się bez zadań w rozpoznawaniu tropów zwierząt czy gatunków drzew. Atrakcją było ćwiczenie na trenażerach do obróbki ściętych drzew. Spotkanie zakończyło się pieczeniem kiełbasek nad ogniskiem. Dziękujemy za serdeczne przyjęcie i ciekawe opowieści o szkole.

          • Pierwszy dzień wiosny w klasie II

          • Pierwszy dzień wiosny klasa II spędziła na warsztatach plastycznych w Bibliotece Miejskiej w Międzyrzeczu. Na propozycję samodzielnego wykonania ozdobnych toreb z malowaną aplikacją dzieci ochoczo zabrały się do pracy. Samodzielnie wybierały i wykonywały wzory na przygotowanych materiałach. Powstały piękne, wielobarwne torby-pamiątki, które dzieci zabrały do domu. Po zakończonych warsztatach był jeszcze czas na wspólną zabawę. Piękne wnętrza biblioteki, ciekawe zajęcia i miła atmosfera zachęcają do powrotu w to miejsce. Stanie się to niebawem…

        • Zaproszenie na Dzień Otwarty do Liceum Ogólnokształcącego  im. H. Święcickiego w Międzyrzeczu.
          • Zaproszenie na Dzień Otwarty do Liceum Ogólnokształcącego im. H. Święcickiego w Międzyrzeczu.

          •  Szanowni Państwo, Dyrektorzy, Nauczyciele, Uczniowie klas ósmych i ich Rodzice.

            Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. H. Święcickiego w Międzyrzeczu Monika Kręciszewska wraz z Gronem Pedagogicznym zapraszają w dniu 28.03.2023r. w godz. 13.30 - 17.00 na Dzień Otwarty.

                        Będzie można zwiedzić budynek naszej szkoły, spotkać się z nauczycielami

            i uczniami, oraz dowiedzieć jakie możliwości daje nauka w liceum.

                                                                                  

                                                                                                           Serdecznie zapraszamy!

          • Książka, Kultura i Sztuka

          • Trzydniowe Poznańskie Targi Książki to wydarzenie skierowane do miłośników książek, fanów czytania, łowców autografów i nowości wydawniczych. W piątek 10 marca, pod hasłem „Książka, Kultura i Sztuka” poznańskie targi odwiedzili nasi młodzi miłośnicy czytania z klasy czwartej i ósmej. Oczywiście tradycyjnie - koleją. Na ogromnej powierzchni MTP można było odwiedzić dziesiątki stoisk wydawnictw dużych - znanych i tych mniejszych, czasem niszowych. A na każdym ze stoisk dziesiątki książek i komiksów, w tym nowości wydawnicze, perełki i rarytasy dla kolekcjonerów. Było w czym wybierać, a nawet otrzymać piękny autograf od autora! Targi Książki to również warsztaty, konkursy, spotkania z pisarzami, dziennikarzami, prelekcje i wystawy. Targom Książki towarzyszyły Targi Edukacyjne, a więc ósmoklasiści mieli okazję poznać ofertę szkół średnich z Wielkopolski i uczelni wyższych z całego kraju, spotkać się z doradcami zawodowymi, ekspertami rynku pracy, uczniami poznańskich szkół, wziąć udział w konkursie, podziwiać występy artystyczne bądź pokazy zawodowców. Kilka godzin kulturalnych atrakcji szybko minęło i z łupami w postaci książek i komiksów uczniowie wrócili do domu. Czytać.

             

          • "Ostatni zjazd na Litwie"

          • 23 lutego grupa 18 uczniów z klasy VII i VIII wybrała się do Teatru Animacji w Poznaniu, by obejrzeć spektakl będący współczesną interpretacją polskiej epopei narodowej "Pan Tadeusz".

          • Olimpiada Literatury i Języka Polskiego dla Szkół Podstawowych

          • Mamy w naszej szkole miłośniczki literatury  języka polskiego. Trzy  uczennice klasy 8a: Lena Gomuła, Amelia Strusińska oraz Maja Semkło postanowiły się sprawdzić, biorąc udział w IV Olimpiadzie Literatury i Języka Polskiego dla Szkół Podstawowych.
            Wszystkie trzy zakwalifikowały się do etapu okręgowego i 28 stycznia w Zielonej Górze wzięły udział w etapie pisemnym. Do części ustnej przeszła Lena i Amelia.
            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

          • Projekt MATma2 - kurs ONLINE przygotowujący do egzaminu ósmoklasisty z matematyki

          • To projekt w którym:

            • lekcje prowadzi Robert Baca, Laureat m.in. nagrody „Kreatywny Nauczyciel”, który przy pomocy technologii potrafi zainteresować nawet najbardziej opornych,
            • odbywa się innowacyjne nauczanie matematyki z Dariuszem Kulmą - Nauczycielem Roku 2008,
            • uczestniczą chętni ósmoklasiści z naszej szkoły w wymiarze 71 godzin zajęć (od października 2022 r do maja 2023 r.;
            • nauczyciele przygotowujący do egzaminu ósmoklasistów otrzymują systematyczne wsparcie w postaci webinariów i wymiany doświadczeń.
          • Korepetycje przygotowujące do egzaminów

          • Gmina Międzyrzecz podpisała porozumienie z Fundacją Miasto, na mocy którego uczniom klas 8 z terenu naszej gminy przysługuje prawo do 75% zniżki na korepetycje przygotowujące do egzaminów. 

            Lecturus Junior to nowoczesna platforma e-learningowa stworzona przez ekspertów z wieloletnim doświadczeniem w zdalnym nauczaniu.

            Lecturus Junior projekt w ramach Lecturus Sp. z o.o. Spin-off Uniwersytetu Warszawskiego.

            Wśród prowadzących m.in.: państwowi egzaminatorzy CKE, laureaci konkursu na Nauczyciela Roku, certyfikowani trenerzy oświaty, twórcy programów edukacyjnych na czas pandemii, autorzy darmowych podręczników, słowem: nauczyciele pasjonaci, którzy z entuzjazmem dzielą się wiedzą.

            Lekcje odbywają się w formie wykładów i ćwiczeń wykonywanych przy wsparciu nauczyciela, z wykorzystaniem różnego rodzaju aplikacji i materiałów multimedialnych dedykowanych konkretnym przedmiotom.

            Fundacja Miasto to podmiot powołany przez Związek Miast Polskich, po to, by wspierać miasta i inne jednostki samorządu terytorialnego. W obliczu wielu wyzwań stojących przed samorządami, m.in. z zakresu edukacji, oferuje pomoc zespołu doradców, który zyskał ogromne doświadczenie na przestrzeni ostatnich lat, m.in. realizując szereg projektów w ramach działalności ZMP.  Fundacja Miasto współpracując z wieloma partnerami, zajmuje się przygotowywaniem dokumentów strategicznych, podejmowaniem różnych inicjatyw badawczych, organizacją szkoleń i kursów. Dowiedz się więcej na Fundacja Miasto.

            Fundacja Miasto i Lecturus sp. z o.o. Spin-off Uniwersytetu Warszawskiego oferują samorządom współpracę na preferencyjnych warunkach w zakresie ułatwienia młodzieży dostępu do kursów przygotowujących uczniów do najważniejszych egzaminów – ósmoklasisty i egzaminu maturalnego. Dowiedz się więcej na https://fundacjamiasto.pl/edukacja.html

          • Mikołajkowy Turniej w grę planszową KARAK

          • Kolędowanie po mrocznych podziemiach, pakowanie prezentów przez radosne szkielety i mumie, smok przebrany za Mikołaja i pokrzykujący gromkie HO HO HO! Tego oczywiście nie było. Był za to mikołajkowy turniej w grę planszową KARAK wydawnictwa Albi Polska, w którym śmiałkowie wędrowali po podziemiach opanowanych przez sympatyczne monstra aby pokonać smoka i przygarnąć zgromadzone przez niego skarby. Z naszej szkoły do turnieju zgłosiło się 6 odważnych uczniów, którzy przez dwie godziny z wypiekami na policzkach ale i uśmiechem na twarzach rywalizowali ze sobą w dwóch rundach aż do wyłonienia zwycięzcy i nowego Władcy Podziemi. A było o co walczyć, bo nagrodami w turnieju były dyplomy i wspaniałe gry ufundowane przez wydawnictwo Albi, które również użyczyło nam turniejowych egzemplarzy gry KARAK. Dziękujemy!! Gratulujemy również wszystkim uczestnikom turnieju a zwłaszcza młodym zwycięzcom!

          • Body Worlds

          • Dnia 16.11.2022 r. wyruszyliśmy do Poznania na wystawę Body Worlds. Jest to najchętniej odwiedzana na świecie wystawa naukowa, która porusza się po całym świecie od 1995 r. Jej autorem jest niemiecki doktor Gunther von Hagens. Ekspozycja przedstawia złożoność, siłę, ale też kruchość ludzkiego ciała.

            Dzięki wystawie poznaliśmy ciało człowieka bez tajemnic. Wszyscy byli zachwyceni tym, jak złożony jest człowieczy organizm. Zobaczyliśmy, jak wygląda organizm w zdrowiu, jak i w chorobie. Realność plastynatów, które mogliśmy obejrzeć, była niesamowita. Eksponaty wywarły na nas duże wrażenie, czasami trochę nas przeraziły, jednak zawsze były interesujące! Co najciekawsze – wszystkie modele są autentycznymi ludzkimi ciałami, które zostały spreparowane sposobem plastynacji, który został opracowany i opatentowany przez dr. von Hagensa, autora ekspozycji, którą udało nam się obejrzeć.

            Wartość edukacyjna tego projektu jest oceniana bardzo wysoko przez wiele instytucji naukowych. Oczywiście, nie dziwimy się - wiedza praktyczna, którą zdobyliśmy po obejrzeniu wystawy, na pewno zostanie w naszych głowach na długo!

            Lena z klasy VIII a

          • Na turystycznym szlaku

          • 22 października grupa zapalonych wędrowców wyruszyła na rajd „Poznajemy szlaki turystyczne” zorganizowany przez #PTTKOddziaZiemiaMiędzyrzecka. Oprócz uczniów z Czwórki udział wzięły dzieci z Zemska i Bledzewa. Impreza zaczęła się w Zemsku, gdzie rok temu sadziliśmy dąb pamięci Teodoryk. Drzewo ma się dobrze i miło patrzeć jak powoli dogania swego starszego brata, który rośnie nieopodal.

            Z Zemska zielonym szlakiem ruszyliśmy leśnym duktem do Bledzewa. Po drodze podziwialiśmy jesienną przyrodę i zbieraliśmy grzyby. Oprócz podgrzybków trafiały się rydze i prawdziwki. Po dotarciu do Bledzewa, niegdyś siedziby cystersów, posililiśmy się pyszną zupą pomidorowa i gorącymi kiełbaskami.

            Na koniec Prezes Oddziału PTTK „Ziemia Międzyrzecka” wręczył wszystkim uczestnikom pamiątkowe znaczki oraz książeczki turystyczne do zdobywania Regionalnej Odznaki Turystyczno-Krajoznawczej „Turysta Ziemi Międzyrzeckiej”.

          • Klasa 4 na spektaklu 'Piękna i Bestia"

          • 9 października klasa 4a wybrała się pociągiem do Gorzowa na spektakl "Piękna i Bestia" w Teatrze im. J. Osterwy. Oprócz wspaniałego przedstawieni atrakcją była podróż szynobusem, samodzielne składanie zamówienia w Mc Donald's oraz podziwianie pomnika Marszałka Piłsudskiego (a Święto Niepodległości niebawem).

      • Nie staraj się zostać człowiekiem sukcesu, lecz człowiekiem wartościowym.
      • Albert Einstein
      • Odważnym człowiekiem jest nie ten, kto się niczego nie lęka. Lecz ten, którego szlachetna dusza swój lęk przezwycięża.
      • William Shakespear
      • Tylko ten jest wykształcony, kto nauczył się, jak się uczyć; kto nauczył się, jak przystosować się i zmieniać.
      • Carl Rogers