• Halloweenowy klimat

          • I poniósł nas halloweenowy klimat.

            Już w poniedziałek odbyło się spotkanie upiorów z klasy 5.

            A we wtorek pozostali uczniowie wykazali się wielką fantazją i kreatywnością. Po szkole krążyły czarownice, wampiry, diabły i diablice oraz wiele innych potworów.

            Ciężko było wybrać zwycięzców konkursu na najciekawszy strój. Docenione zostały wszystkie pomysły i każda postać otrzymała słodki upominek.

            Dziękujemy za zaangażowanie i strasznie smaczne wypieki. Na kiermaszu halloweenowym zebraliśmy środki na kolejne działania i realizację pomysłów SU

          • Turniej gry planszowej Karak

          • 24 października odbył się w naszej szkole turniej gry planszowej Karak wydawnictwa Albi. Karak to prosta ale emocjonująca gra w klimacie fantasy o budowaniu podziemi, zdobywaniu skarbów i walce z zamieszkującymi podziemne komnaty stworami. Takie wyzwanie przyciągnęło wielu śmiałków, którymi byli uczniowie klasy szóstej, ósmej, a nawet dzielna Amazonka z klasy czwartej. Była zabawa, były spore emocje (zwłaszcza w finale), były strategie i planowanie, był wyścig po skarby i walki z różnymi maszkarami, od olbrzymich szczurów, po samego smoka. Wielkim zwycięzcą został Franek, tymczasem Karol zasłużył na miano najszybszego Pogromcy Smoków. Wydawnictwo Albi ufundowało cenne nagrody oraz dyplomy, jak również udostępniło nam turniejowe egzemplarze gry, za co bardzo dziękujemy. Do zobaczenia na kolejnych turniejach, ponieważ to nie jedyny zaplanowany na ten rok szkolny.

          • Dzień Gier Planszowych

          • 10 października to od wielu lat tradycyjnie Dzień Gier Planszowych. Tego dnia w wielu miejscach w całej Polsce na stołach lądują karty, plansze, kostki, kafelki i inne akcesoria związane z grami bez prądu. Nasza szkoła przyłączyła się do akcji zamieniając na dwie godziny lekcyjne klasy na games roomy, a uczniów na planszowych geeków. Bawiąc - uczymy!

          • Wypad na Game Arena 2023

          • Poznań Game Arena to największe targi rozrywki i multimediów w Europie Środkowo-Wschodniej i tradycyjny cel naszych szkolnych wycieczek. W tym roku kilkunastu uczniów klas 4 – 8 mogło przez kilka godzin poznawać nowości komputerowe - sprzęt, multimedia, gry, gadżety, programy. Były prezentacje, turnieje, możliwość spotkań z youtuberami, można było zasiąść w symulatorze bolidu F1 lub doświadczyć wirtualnej rzeczywistości, słowem - dla każdego coś ciekawego!

          • Dzień Chłopaka w klasie 5a

          • Dzień Chłopaka w klasie 5a nie mógł minąć bez fajnej zabawy, która zorganizowana została w międzyrzeckiej kręgielni. Zmęczonych zawodników regenerowała pizza oraz doping kolegów i koleżanek. W Dzień Kobiet rewanż!

          • Poznaj Polskę w Czwórce - odsłona trzecia

          • Z wizytą w stolicy Wielkopolski

             

            Pod koniec września wzięliśmy udział w trzydniowej wycieczce do Poznania i… polubiliśmy to miasto!

            Na początku nic nie wróżyło tej sympatii – Poznański Rynek rozkopany, zwiedzanie z przewodnikiem męczące, wizyta w spaghetterii- hałaśliwa.

            Jednak tuż po niej wszyscy wzięliśmy udział w warsztatach pieczenia słynnych rogali w Muzeum Rogala Marcińskiego. Zabawy, śmiechu i ciekawych opowieści było przy tym co niemiara. Zostaliśmy kuchcikami, a dwaj prowadzący świetnie mówili gwarą i przybliżyli nam poznańskie legendy, a także przepis na rogale.

            Następnego dnia udaliśmy się na obrzeża stolicy Wielkopolski. Z samego rana wzięliśmy udział w warsztatach „Od ziarenka do bochenka” w Muzeum Rolnictwa w Szreniawie. Spróbowaliśmy młócenia cepami, oczyszczania ziarna, mielenia mąki żarnami, odbyliśmy spotkanie z najprawdziwszym wołem chodzącym w kieracie, a w końcu przejechaliśmy się bryczką po terenie dawnego ziemiańskiego majątku.

            W dwie godziny później przenieśliśmy się w zupełnie inne otoczenie - do najprawdziwszego zamku, rezydencji Działyńskich w Kórniku. Tam pod czujnym okiem przewodniczki  odkrywaliśmy tajemne, zamkowe przejścia i skrytki, a nawet  poznaliśmy historię tajemniczej Białej Damy, której duch pojawia się czasem na zamku.

            Na zakończenie tego dnia czekała nas wizyta w zoo. Oprowadzający nas po nim pan przewodnik snuł ciekawe opowieści o  kapibarach, słoniach, żyrafach, marabucie i wielu innych egzotycznych zwierzętach. Okazało się, że ważący prawie 4 tony słoń afrykański chodzi cichutko jak żadne z nas!

            Wieczorem czekał nas jeszcze spacer po Poznaniu i gra w Mafię, która wzbudziła tyle emocji, że musiał nas uciszać pan z ochrony budynku.

            Trzeci dzień to druga już wizyta na Ostrowie Tumskim, czyli w najstarszej części Poznania,  „w domu Mieszka I i Bolesława Chrobrego”, jak mawiała nasza przewodniczka. Odwiedziliśmy tam Bramę Poznania, bardzo ciekawe muzeum pełne interaktywnych rozwiązań i zagadek, dzięki którym mogliśmy utrwalić historię początków naszej ojczyzny. Potem udaliśmy się na warsztaty do Muzeum Narodowego, gdzie pani przewodniczka odkrywała przed nami tajemnice obrazów. Usłyszeliśmy tam wiele wspaniałych, ciekawych historii ukrytych na obrazach.

            Na koniec wizyta na Międzynarodowych Targach Poznańskich, na wystawie „Smaki regionów”.

            Tu wielu z nas wzięło udział w konkursach poświęconych zdrowej żywności, a każdy łasuch mógł spróbować smakołyków z różnych stron Polski.

            Wróciliśmy pociągiem - zmęczeni, ale pełni wrażeń. Teraz planujemy już kolejny wyjazd!

            Uczniowie klasy 4a z wychowawczynią

        • ziemniaki
          • Święto Pieczonego Ziemniaka w Szkole Podstawowej nr 4 w Międzyrzeczu

          • Jest hen pod lasem pole ziemniaków,
            spogląda na nie dzik spoza krzaków.

            Och, jaki dzik ma apetyt wielki,
            straszny apetyt na kartofelki!

            Lecz choć kartofle na polu nęcą,
            wejść tam nie może, ludzie się kręcą.

            Przynieśli z sobą kosze, motyki
            I kopią w ziemi, całkiem jak dziki.

            Ach, czemu ludzie – myśli dzik zły
            Lubią ziemniaki tak jak i my?

            (piosenka dziecięca)  

            Jak co roku pod koniec września obchodziliśmy w naszej szkole Święto Pieczonego Ziemniaka, które rozpoczęło się długim marszem uczniów z klas 1-8 na położone nad Obrą pole pana Huberta Zeha. Tam właśnie zaplanowane były prawdziwe wykopki, by uczniowie mogli zobaczyć, że ziemniaki nie biorą się ze sklepu albo szkolnej stołówki, ale rosną na polu.

            Radości przy zbieraniu „ziemnioków” było co niemiara. Najambitniejsi uczniowie rozkopywali ziemię, zanim zdążyła to zrobić maszyna rolnicza i z uśmiechem poszukiwacza złota wyciągali z wysokich rajek wielkie ziemniaczane bulwy.

            Po takiej pracy na świeżym powietrzu wszyscy szybko zgłodnieli i rzucili się z wilczym apetytem na pyszności przygotowane dla nas na szkolnym podwórku. Była pachnąca ziołami pomidorówka z kociołka, pieczone kiełbaski z chrupką skórką oraz król plenerowej imprezy:  ZIEMNIAK prosto z ogniska! Na deser - babeczki i owoce, a po posiłku – gry, zabawy i tańce na świeżym powietrzu.

            Podczas tegorocznego święta przybyli do nas specjalni goście, pan burmistrz Remigiusz Lorenz i pani wiceburmistrz Agnieszka Śnieg. Mamy nadzieję, że dobrze bawili się w otoczeniu naszej CZWÓRKI, no i ,rzecz jasna, w naszym towarzystwie!

            Święto Pieczonego Ziemniaka udało się wspaniale i od teraz czeka na nas w przyszłorocznym kalendarzu szkolnych świąt.

            Szkolni redaktorzy z klasy Va

            (Milena T., Zuzia SZ., Wiktoria S., Magda K.,

            Julia M. ,Michalina D., Ula M., Pola L., Oliwia R., Maja M.)

          • 4 września 2023 r.

          • Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego odbędzie się 4 września o godzinie 9:00. Dowozy tego dnia:- poranny zgodnie z rozkładem (bez zmian),- powrotny ok. 10:40.

          • Kaja na BuFce

          • Dnia 29.06.2023 r. nasza uczennica, Kaja Pomesna, wzięła udział w Bukowieckim Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej ”BuFka”. Organizatorem tego konkursu było Stowarzyszenie Wsi Bukowiec „ Działajmy Razem” oraz Szkoła Podstawowa w Bukowcu.

            Celem konkursu było promowanie i propagowanie piosenki o wysokich walorach artystycznych, rozwijanie wyobraźni twórczej i zainteresowań artystycznych oraz inspiracja młodych talentów do poszukiwań artystycznych w dziedzinie poezji i muzyki.

            Festiwal podzielony był na 5 kategorii wiekowych.

            Kaja zaprezentowała się w piosence Marka Sochackiego z muzyką Marka Zborowskiego - Weychmana „Drzwi do kariery” i zajęła II miejsce w swojej kategorii.

            Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów na drodze artystycznej.

          • Czas na wakacje

          • "Sięgajcie gwiazd!" - pod tym hasłem 22 czerwca 2023 roku w sali kinowej szpitala w Międzyrzeczu- Obrzycach odbyła się uroczysta gala zakończenia szkoły.

            Pożegnaliśmy absolwentów rocznika 2023. Na uroczystości pojawili się liczni Goście, Rodzice i Rodziny Absolwentów, Nauczyciele oraz Pracownicy Szkoły. Po odśpiewaniu hymnu narodowego odbyło się uroczyste przekazaniem pocztu flagowego uczniom klasy siódmej.

            Pani Dyrektor wspominała jak wyjątkowy był czas nauki tych uczniów w szkole. Wręczenie dyplomów ukończenia szkoły odbyło się w atmosferze gratulacji   i życzeń na dalszą drogę edukacyjną.

            Nagrodzeni Uczniowie odebrali, medale, gwiazdy, dyplomy a ich Rodzice listy gratulacyjne oraz podziękowania z rąk wychowawcy i nauczycieli. Pani Dyrektor Gminnego Zespołu Oświaty wręczyła uczennicom Nagrody Burmistrza Międzyrzecza.

            Wiele emocji wzbudziły podziękowania Uczniów i ich Rodziców. Popłynęło wiele ciepłych słów. Dzięki takim chwilom my, nauczyciele utwierdzamy się w przekonaniu, że nasza praca to wspaniała misja.

            Kończący edukację uczniowie w przepiękny sposób podziękowali społeczności swej szkoły - przygotowali wzruszający występ artystyczny.

            I obiecali, że sięgną gwiazd!

            Czas na wakacje. 10 miesięcy nauki za nami. Musimy nabrać siły, by 4 września pełni zapału i marzeń o samych najlepszych ocenach rozpocząć kolejny rok szkolny. Póki co, wypoczywajmy.

          • "Poznaj Polskę" w Czwórce

          • Już 3 klasy skorzystaly z dofinansowania wycieczek w programie Poznaj Polskę. Uczniowie zwiedzili Kraków (klasa VIII a) oraz Warszawę (kasy Va i VIIa). Szersze relacje znajdują ię na FB szkoły.

            Kraków

            29 V 2023

            Egzaminy za nami, więc czas na relaks. Dnia 29.05.2023 udaliśmy się na wycieczkę do Krakowa, która jest współfinansowana z programu #PoznajPolskę.

            Nasza wychowawczyni zadbała o ciekawy program. Pierwszego dnia zwiedzaliśmy Teatr im. Juliusza Słowackiego, który swoim wnętrzem i oryginalną kurtyną wywarł na nas ogromne wrażenie. Aby noc nie była dla nas bezsenna, opiekunowie zabrali nas na Kopiec Kościuszki, skąd rozpościerała się piękna panorama stolicy Małopolski. Ale i tak niektórzy z nas mieli problem z zaśnięciem w nowym miejscu.

            30 V 2023

            Nasze wtorkowe zwiedzanie rozpoczęliśmy myszkowaniem po Sukiennicach, ale niestety nie było nas stać na bursztynowe korale czy skórzane torby. Następnie udaliśmy się Traktem Królewskim na Wawel, by poczuć się po królewsku poznając komnaty zdobione arrasami i kurdybanem. Chłopcy po założeniu koron czuli się Jagiellonami. Nie mogło też zabraknąć zdjęcia przy Smoku Wawelskim. Na trasie naszej wyprawy nie mogło zabraknąć najstarszej Alma Mater, gdzie nauki pobierał sam Mikołaj Kopernik. Dzisiaj to wszyscy zasną bez problemu. Tyle kilometrów w nogach!

            31 V 2023

            Środę w Krakowie zaczęliśmy wizytą w Ogrodzie Doświadczeń im. S. Lema. Jest to miejsce, w którym można zdobywać wiedzę z dziedziny fizyki przez zabawę. W ogrodzie znajduje się 105 różnych instalacji interaktywnych, podzielonych na 8 stref, np. „składanie twarzy” w strefie optyki i „mała karuzela” w strefie mechaniki. Wszyscy świetnie się bawili, a poszczególne obiekty wywołały na nas ogromne wrażenie. Po pysznym obiedzie na rynku spotkaliśmy się z przewodnikiem, który zabrał nas do Sanktuarium w Łagiewnikach. Coś dla ducha. Przypomnieliśmy sobie historię św. Siostry Faustyny, która związana jest mocno z tym obiektem i zwiedziliśmy teren tego obiektu. Na koniec dnia wróciliśmy zmęczeni do schroniska.

            1 VI 2023

            Czwartkowe zwiedzanie rozpoczęliśmy wizytą w Kopalni Soli „Wieliczka”. Przeszliśmy się ścieżkami kopalni w towarzystwie górnika-przewodnika, który opowiedział o historii tej największej kopalni soli. Poznaliśmy na przykład postać Świętej Kingi - patronki górników i wielickiej kopalni. Pan przewodnik wspomniał też o zadaniach, które pełni aktualnie ten obiekt. Udało nam się też zjeść obiad w wielickiej restauracji, pod ziemią. Następnie udaliśmy się na Kazimierz - dawną żydowską dzielnicę, aktualnie bardzo popularne miejsce wśród studentów, artystów i turystów. Spotkała nas też niespodzianka z okazji dnia dziecka w postaci najlepszych lodów w Krakowie. Potem wpadliśmy w szał zakupów w Galerii Kazimierz. Po powrocie do schroniska i zjedzeniu w nim kolacji wszyscy udaliśmy się na wieczorny, pożegnalny spacer po rynku krakowskim. Gdy wróciliśmy do naszego lokum, wszyscy byli wykończeni (w pozytywnym tego słowa znaczeniu).

            Komentatorka Lena

             

            Warszawa 12-14 czerwca 2023 r.

            To już druga wycieczka naszej szkoły w ramach programu #PoznajPolskę. Tym razem uczniowie wyruszyli pociągiem do Warszawy.

            W poniedziałek dzięki #WarszawwskiZaułek poznaliśmy ciekawostki historyczne naszej stolicy.

            Wtorek to interesujące zajęcia w Centrum Nauki Kopernik. Potem nauka odczytywania treści obrazów w Muzeum Narodowym. I na Powązkach oddanie hołdu uczestnikom akcji pod Arsenałem.

            Środa, czas powrotu do domu, ale najpierw jeszcze parę ważnych miejsc. Fabryka Norblina, nowoczesna Wola pełna budowli ze szkła i stali. Nie zabrakło nas na Starówce oraz przed siedzibą Prezydenta RP. I jeszcze historia Małego Powstańca.

            I już w pociągu do domu.

             

             

          • Teatrzyk na 102

          • Czy znacie Bajkę o Czerwonym Kapturku? Zapewne tak. A co, gdyby ta bajka potoczyła się inaczej? Gdyby Czerwony Kapturek był bardziej spostrzegawczy i na czas dostrzegł zagrożenie? Teatrzyk na 102 proponuje Wam nową wersję wydarzeń. Jest Zielony Kapturek, chora babcia i głodny wilk. Są zaniepokojone zwierzątka i driady, leśne duszki. Jak potoczą się sprawy tym razem? Zapraszamy do oglądania

            Autorką bajki "O biednym wilku i przebiegłym Zielonym Kapturku" jest Dorota Dankowska

          • A w Czwórce zdrowo i kolorowo!

          • W ramach Szkolnych Dni Profilaktyki spotkaliśmy się z policjantkami z KPP w Międzyrzeczu, rozmawialiśmy o bezpieczeństwie w czasie nadchodzących wakacji, spędziliśmy aktywnie przerwy, przygotowaliśmy super zdrowe śniadania z wykorzystaniem warzyw z naszego szkolnego ogródka, odpoczywaliśmy w zielonej strefie relaksu. Był to cudownie spędzony czas!

          • Aktywni czwartacy

          • Wyjście do muzeum

            W dniu 6 czerwca klasa czwarta odwiedziła Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej im. Alfa Kowalskiego, aby dowiedzieć się, jak wyglądało życie mieszkańców okolicznych wsi przed ponad stu laty. Dowiedzieli się m.in. czym zajmował się bartnik, jak działał kołowrotek i krosno tkackie, w jaki sposób łowiono ryby, czy mielono mąkę. Mogli zajrzeć do izby mieszkalnej i porównać swoje zabawki z zabawkami swoich prapradziadków. A po lekcji muzealnej… radosna zabawa przy miejskiej fontannie i pyszne lody, aby była siła na powrót do szkoły.

            O Kopciuszku

            7 czerwca uczniowie klasy czwartej prezentowali zaproszonym gościom – rodzicom i nauczycielom efekt swojej kilkumiesięcznej pracy pod kierunkiem pani Jolanty Glury – Markowskiej – „Kopciuszka” Jana Brzechwy. W przedstawieniu wzięli udział wszyscy uczniowie, każdy znalazł odpowiadającą sobie rolę. Było dużo śmiechu, spontanicznego humoru. Uwagę publiczności przyciągały nietypowe kostiumy stanowiące czasem elementy garderoby zaproszonych rodziców.  Burzliwe oklaski publiczności i radość samych czwartoklasistów to najlepszy odpowiednik Oscara dla młodych artystów.

          • W Owczogrodzie

          • 2 czerwca 2023 r. uczniowie klas 1-3 odwiedzili Owczogród w Rudnicy. Korzystając z pięknego, słonecznego dnia dzieci miały okazję poznać życie owiec oraz dowiedzieć się, jak wygląda codzienna opieka nad tymi zwierzętami. Największą atrakcją była prezentacja psa rasy Border Collie zaganiającego owce.

            Wielką atrakcją było poszukiwanie skarbu w labiryncie wykonanym z bel siana.

            Dzieci usłyszały mnóstwo ciekawych opowieści na temat życia owiec oraz wykonały prace plastyczne z wykorzystaniem prawdziwej owczej wełny.

            Po takiej ilości wiedzy i zabawy uczniowie z ogromnym apetytem zajadali kiełbaski z ogniska. Wszyscy wrócili do domu bardzo zadowoleni!

          • Klasa IV w Poznaniu

          • 17 maja klasa 4a uczestniczyła w wycieczce do Poznania. Program był napięty, ale udało się go zrealizować w 100%. Odwiedziliśmy Muzeum Sztuk Użytkowych na Zamku Przemysła, gdzie w praktycznych zajęciach nauczyliśmy się odróżniać styl barokowy od rokoko. W Muzeum Poznańskiej Pyry przygotowaliśmy własną pieczoną pyrkę oraz poznaliśmy całą historię tego południowoamerykańskiego warzywa. Obserwowaliśmy trykające się na ratuszowej wieży koziołki a poznański kościół farny zachwycił nas swoim zdobnym ogromem. Straty energii podczas zwiedzania uzupełniliśmy lodami oraz spaghetti po czym przebiliśmy się przez poznańskie korki uliczne do wrotkarni o proroczej nazwie – Wywrotka. Kilkadziesiąt minut radosnej jazdy, plus kilkadziesiąt efektownie zaliczonych wywrotek wykończyło nas na tyle, że niezbędna okazała się jeszcze wizyta w MacDonaldzie (w końcu frytki to też pyry...). Syci wrażeń wróciliśmy do domu. Do następnego razu!

          • "W naszym Garten"

          • Z inicjatywy rodziców powstał projekt „W naszym ogrodzie” (realizowany z Programu Współpracy INTERREG V A Brandenburgia – Polska 2014 – 2020 w ramach celu „Europejska Współpraca Terytorialna” Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR)), który ma na celu pogłębienie współpracy i integracji uczestników projektu wraz z jednoczesną edukacją ekologiczną mającą stanowić bazę dla dalszych działań projektowych oraz dalszego rozwijania współpracy transgranicznej.

            26 kwietnia uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 w Międzyrzeczu oraz Grundschule Käthe Kollwitz w Badfreienwalde w ramach warsztatów edukacyjno-przyrodniczych oraz warsztatów dendrologicznych wspólnie stworzyli warzywnik i łąkę kwietną na terenie Szkoły Podstawowej nr 4 w Międzyrzeczu oraz posadzili drzewo polsko – niemieckiej przyjaźni będące pamiątką samego projektu jak również symbolem dalszego zacieśniania współpracy między partnerami.

            W trakcie spotkania był również czas na poznanie niemieckich rówieśników, wspólny posiłek i zabawę.

            Mamy nadzieję na rozwój współpracy z Grundschule Käthe Kollwitz w Badfreienwalde.

      • Nie staraj się zostać człowiekiem sukcesu, lecz człowiekiem wartościowym.
      • Albert Einstein
      • Odważnym człowiekiem jest nie ten, kto się niczego nie lęka. Lecz ten, którego szlachetna dusza swój lęk przezwycięża.
      • William Shakespear
      • Tylko ten jest wykształcony, kto nauczył się, jak się uczyć; kto nauczył się, jak przystosować się i zmieniać.
      • Carl Rogers