Archiwum aktualności
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Sierpień 2022
- Wszystkie
Dzień Dziecka
- 10
Egzamin i po egzaminie.....
- 11
„Dzień przed pierwszym egzaminem bardzo się stresowałam. Natomiast gdy nadszedł dzień egzaminu, to szłam do szkoły z wielką radością. Najtrudniejszy okazał się egzamin z języka obcego.”
„Egzamin był dla mnie bardzo stresujący i nie wiem, jakiego wyniku się spodziewać.”
„Pierwszego dnia trochę się stresowałem. Z matmy egzamin był łatwy, trudny był z polskiego i języka obcego.”
„Na polski szłam delikatnie zestresowana, ale zdeterminowana i dość pewna siebie. Najbardziej bałam się przed matematyką, ale egzamin okazał się dość prosty. Przed językiem obcym nie stresowałam się wcale, bo wiedziałam, że jest łatwy.”
„Przed każdym egzaminem stresowałam się bardzo. Jednak, gdy otwierałam arkusz i zaczynałam rozwiązywać zadania, okazało się, że są bardzo łatwe i strach przed nimi był niepotrzebny. Liczę na dość wysokie wyniki. Około 70% z każdego przedmiotu.”
„Na egzaminie z polskiego nie spodziewałem się „Zemsty”.”
Międzyszkolny Konkurs Matematyczny w SP 2
Dnia 17 maja 2022 uczniowie z klasy VII wzięli udział w międzyszkolnym konkursie wiedzy matematycznej 1 z 10, zorganizowanym przez nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 2 w Międzyrzeczu. Zuzanna Makarewicz, Amelia Strusińska, Lena Gomuła, Maja Semkło i Stanisław Milewski dzielnie stanęli w szranki rywalizacji i wykazali się naprawdę niezłą wiedzą matematyczną. Pytania były wymagające, a odpowiedzi należało udzielać szybko, bo 8 sekund na każdą odpowiedź mijało raz dwa. Konkurs wygrała nasza Maja Semkło zdobywając 100 pkt, drugie miejsce po zaciętej dogrywce wywalczył Stanisław Milewski. Wielkie gratulacje!
Pomoc Ukrainie
Wycieczka do Mniszek - Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej
Dnia 9 maja br. uczniowie klas 1 - 3 wyjechali na wycieczkę do Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej, które znajduje się w Mniszkach k. Międzychodu. Na miejscu zwiedzaliśmy zabytkowe budynki folwarczne, w których oglądaliśmy ginące zawody – kowal, bednarz, szewc, garncarz, wikliniarz, pszczelarz. Niewątpliwą atrakcją była też wizyta w starej sali lekcyjnej i możliwość pisania jak dawniej - piórem ze stalówką i atramentem.. Znakomici przewodnicy z pasją opowiadali zarówno o przyrodzie, jak i ginących zawodach. Uczniowie mogli wypróbować poszczególne narzędzia i wcielić się w rolę dawnych rzemieślników.
Dużą atrakcją dla uczestników były zajęcia praktyczne. Uczniowie samodzielnie wykonali świece z wosku pszczelego, które zabrały ze sobą do domu.
Na zakończenie wycieczki było ognisko z pieczonymi kiełbaskami.
Uczniowie wrócili zadowoleni i bogatsi o nową wiedzę i doświadczenia.
Gorzowska „Balladyna” tylko dla przygotowanego widza
W marcu 2022 r. z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru mieliśmy okazję zobaczyć w Teatrze im. J. Osterwy w Gorzowie spektakl pt. „Balladyna” wyreżyserowany przez Pawła Pasztę.
Za scenografię oraz kostiumy była odpowiedzialna w tym przedstawieniu Aleksandra Szempruch. Oprawą muzyczną zajął się Tomasz Jakub Opałka, a genialną naszym zdaniem choreografię przygotowała Natalia Iwaniec. W tytułową Balladynę wcieliła się Marta Karmowska, jej siostrę, Alinę, zagrała Magdalena Dwurzyńska, Kirkora, pana zamku, fenomenalnie odegrał Bartosz Bandura, w rolę wygnanego Popiela III, Pustelnika, wcielił się Przemysław Kapsa, a grający Fon Kostryna Cezary Żołyński idealnie oddał charakter tej postaci, podobnie jak Jan Mierzyński postać Grabca. Oczywiście nie można zapomnieć o cudownie przedstawionych postaciach fantastycznych: Goplanie, w którą wcieliła się Joanna Ginda-Lenart, Skierce, granym przez Maciej Kotlarza oraz Chochliku zaprezentowanym przez Dominika Jakubczaka. Wszyscy rozpoznaliśmy te postacie, ponieważ wcześniej omówiliśmy lekturę na lekcjach języka polskiego. Inaczej trudno byłoby nam się połapać, kto jest kim na scenie. „Balladyna” w reżyserii Pawła Paszty to z pewnością spektakl dla widza zorientowanego i w treści, i w problematyce dzieła Juliusza Słowackiego.Już na początku zaskoczyła nas prostota scenografii i nieoczekiwana choreografia.
W pierwszej scenie aktorzy poruszali się i tańczyli w rytm wystukiwany przez jednego z nich. Przez cały czas na scenie obecna była także postać, której u Słowackiego nie znajdziemy - spowita w czarną szatę Śmierć. Stawała ona zawsze przy osobie, którą za moment uśmiercała nieobliczalna w swych zbrodniczych poczynaniach Balladyna.Cały świat przedstawiony należało sobie wyobrazić. Na scenie oprócz klatki, drabiny, orkiestronu, wykorzystanego do prezentacji postaci fantastycznych, nie ma nic. Może tylko kilka rekwizytów - fotel na kółkach w roli tronu, korona, chleb. Kto chciał zobaczyć dzban malin i nóż, bardzo się rozczarował. Sceny śmierci też były bardzo umowne. Polegały na zmianie kostiumów. Uczeń nieznający dzieła, nie miał szansy zorientować się, co się dzieje. Niezrozumiałe wydają się także niekonsekwencje reżysera- dlaczego zabrakło malin, a pojawił się chleb? Dlaczego nieżyjący już Fon Kostryn, a właściwie jego duch, kruszy zawzięcie ten chleb i rozrzuca po scenie? Po co Balladyna rozbiera się, by założyć inną szatę i dlaczego pijany Grabiec musi tarzać się po scenie w czarnych slipach? Wszystko to niby nowoczesne, ale niejednoznaczne i długie, długie, długie…
Zawsze można powiedzieć, że jesteśmy zbyt mało wyrobionymi widzami, by móc docenić pomysły reżysera, ale to przecież do nas, współczesnych uczniów, ta sztuka była kierowana, skoro zorganizowano spektakle dla szkół.
Na szczęście niezrozumiałe dla nas rozwiązania sceniczne wynagrodziła mistrzowsko opracowana choreografia i rewelacyjna, przejmująca oraz pełna zaangażowania gra aktorska. Wiele scen i postaci miało charakter symboliczny. Jest to spektakl dla ludzi z wyobraźnią - tu najważniejszy jest aktor i jego emocje, reszta zależy od tego, jak wyobrazi to sobie widz. Ciekawie skontrastowany świat fantastyczny z ascetycznie przedstawionym światem realistycznym ukazuje się w kostiumach, które były noszone przez aktorów. Postacie fantastyczne mają wspaniałe, pomysłowe stroje. Warto podkreślić tu niezwykłą wręcz kreację Goplany oraz energicznego Skierki. Uważamy, że niezwykle ważne w tym przedstawieniu były światła. To one wraz z muzyką tworzyły nastrój i eksponowały przestrzeń. Choć w ostatniej scenie śmierci Balladyny, wręcz oślepiły widza i wydały się zbyt oczywiste. Jeśli przez cały spektakl śmierć była pewną umownością i symbolem, dlaczego w ostatniej scenie starano się naśladować pioruny i dźwiękiem, i światłem?
Dobrze, że aktorzy po tej eksplozji się ukłonili, a my wiedzieliśmy, że na tym Słowacki skończył swe dzieło. Wtedy rozległy się oklaski. Z pewnym niedosytem i z wieloma pytaniami wyszliśmy z teatru.
Czy warto było zobaczyć ten spektakl? Po omówieniu na lekcji nie było w klasie ucznia, który powiedziałby, że nie. Na pewno było warto. Po pierwsze dlatego, żeby poczuć magię teatru, siedzieć w pierwszych rzędach przepięknej teatralnej widowni i przyglądać się niezwykłej grze aktorów, ich wysiłkowi oraz talentowi. Po drugie, żeby móc zadać wiele pytań o sens „Balladyny” dla współczesnego nastolatka. Ta pierwszoplanowa postać wydała nam się na początku taka normalna, podobna do nas. Może najważniejszą nauką z tego spektaklu jest refleksja nad tym, jak łatwo i niebezpiecznie jest zejść na złą drogę? Okazuje się, że czasami nie da się już z niej zawrócić.
Uczniowie klasy 8 a
Mini Playback Show
10 utworów, 21 uczestników, 3 osoby w jury, odrobina charakteryzacji, prosty układ choreograficzny, gromkie brawa i ponad godzina świetnej zabawy. Oto przepis na Mini Playback Show w naszej szkole. Już po raz kolejny uczniowie klas I-III wcielili się w swoich ulubionych wykonawców.
Niełatwo było wyłonić zwycięzców, walka była mocno wyrównana. Jury oceniało wedle ścisłych kryteriów. Brano pod uwagę m.in. choreografię i dobór ruchów scenicznych, strój oraz rekwizyty, znajomość tekstu piosenki oraz reakcje publiczności.
Nasi tegoroczni zwycięzcy, to:
Zuzanna Skoczeń, kl. 1, za utwór „Po co?”- I miejsce;
Aleksandra Łopata, Aleksandra Kuźmicz, kl. 2, za utwór „ Ale jazz” - II miejsce;
Liwia Sobolewska, Maja Koban, Agata Szlachtycz, kl. 1, za utwór „Dom”- II miejsce;
Antoni Pabin, Julian Szulc, Leon Brodnicki, kl. 1, za utwór „Thinking out loud”-IIImiejsce.
Dziękujemy wszystkim naszym niesamowitym uczestnikom za zaprezentowanie swoich estradowych umiejętności.
Z niecierpliwością czekamy na kolejne edycje tego muzycznego wydarzenia. Do zobaczenia za rok!
13
Dzień Ziemi
22 kwietnia 2022 roku uczniowie naszej szkoły przyłączyli się do obchodów Dnia Ziemi organizowanego przez MOK w Międzyrzeczu. W tym roku dwie drużyny: młodsza, którą tworzyło czworo uczniów z klasy III oraz starsza – reprezentanci klasy siódmej wzięły udział w grze terenowej z tabletami. Organizatorzy przygotowali mnóstwo gier, zabaw, rebusów i zagadek, których celem było uświadomienie wszystkim, jak ważna jest jej ochrona naszej planety.
Szukamy talentów muzycznych...
„NO BACKPACK DAY”
Nasze piosenkarki
Dnia 18.03.2022 r. w Międzyrzeckim Ośrodku Kultury odbył się gminny Konkurs Piosenki PRO ARTE. Naszą szkołę reprezentowały uczennice z klasy I, II, VII i VIII. Wyróżnienie zdobyła Emilia Nieckarz, która zaśpiewała piosenkę pt. “Różowa Piosenka”. Nominację do kolejnego etapu otrzymała Julia Jędraszak.
Dnia 27.03.2022r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Przytocznej odbył się 23 Powiatowy Festiwal Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej. Naszą gminę reprezentowała Julia Jędraszak ( kategoria III), która zaśpiewała piosenkę pt.” Co się śni niewidomym”. Swoim głosem zauroczyła nie tylko publiczność, ale i jury, które przyznało Julii wyróżnienie. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów na drodze muzycznej.
Pierwszorzędna ,,Opowieść wigilijna”
18 marca 2022 roku wybraliśmy się do teatru im J. Osterwy w Gorzowie Wlkp. na spektakl pt.,, Opowieść wigilijna”. Reżyserem, scenarzystą, autorem piosenek oraz odtwórcą głównej roli Ebenzera Scrooge’a był Andrzej Ozga. Świetnie sprawdził się on nie tylko jako reżyser, ale też doskonale odegrał rolę egoistycznego skąpca, który pod wpływem duchów zmienił się w ciepłego i miłego człowieka.
W przedstawieniu najbardziej podobały nam się interesujące zabiegi adaptacyjne: piosenki, taniec oraz finałowa scena, w której Scrooge wystąpił w przebraniu osła symbolizującego jego przemianę. Grę aktorów, mających wieloletnie doświadczenie sceniczne, oceniamy jako celującą. Bardzo się postarali, by młoda widownia oglądała spektakl z zapartym tchem. My mieliśmy szczęście obejrzeć ich grę z pierwszych rzędów widowni. Scenografia została wykonana bardzo realistycznie, w taki sposób, abyśmy mogliśmy się poczuć jak w XIX-wiecznym Londynie. Przepiękne białe lub niebieskie światło przykuwało uwagę i informowało nas, czy akcja dzieje się w świecie realistycznym, czy fantastycznym. Pojawiły się również pomysłowe, ciekawe stroje, zgodne z opisami Charlesa Dickensa.
Z całego serca zachęcamy do obejrzenia gorzowskiej adaptacji słynnej „Opowieści wigilijnej”, ponieważ doskonale wizualizuje ona fabułę książki i jest interesującą oraz efektowną propozycją sceniczną dla młodych widzów. Nie nudzi, nie dłuży się, a porywa wspaniale pokazaną historią słynnego Scrooge’a, piosenkami i zaskakującymi efektami specjalnymi. To przedstawienie koniecznie trzeba zobaczyć!
Uczniowie klasy 6a
III Olimpiada Literatury i Języka Polskiego dla Szkół Podstawowych przy Instytucie Badań Literackich PAN
Uczennice naszej szkoły wzięły udział w zawodach szkolnych Olimpiady Literatury i Języka Polskiego dla Szkół Podstawowych przy Instytucie Badań Literackich PAN. Wszystkie cztery zakwalifikowały się do etapu okręgowego, który odbędzie się 8 stycznia 2022 r. Zawodniczki przygotowuje pani Joanna Obrębska-Spychała.
Gratulujemy i życzymy zapału do dalszej pracy.
Warsztaty "Znowu razem" - Sprawdzona formuła na integrację klasy i powrót do szkoły
Finis coronat opus- mawiali starożytni, a my za nimi z zadowoleniem możemy powtórzyć te słowa, ponieważ w grudniu 2021 roku pomyślnie zakończyła się realizacja projektu Znowu razem zrealizowanego w Szkole Podstawowej nr 4 w Międzyrzeczu pod patronatem Fundacji PZU.
We wrześniu i październiku chwaliliśmy się warsztatami, w których wzięły udział klasy IV-VIII, natomiast teraz publikujemy pełną wersję programu wraz ze scenariuszami gotowych zajęć i propozycją gry terenowej. Być może nauczyciele zechcą sięgnąć po któryś ze scenariuszy?
Treści wydają się bowiem uniwersalne, a ćwiczone umiejętności potrzebne w każdym czasie. Od zawsze wiadomo, że bez dobrej komunikacji, współpracy, motywacji koncentracji oraz ruchu nie ma skutecznego nauczania. A program stworzony w ramach projektu Znowu razem skutecznie je rozwija. W każdym razie nam się ta reintegracja i powrót do szkoły naprawdę udały. Zapraszamy do lektury.Publikacja_Znowu_razem.pdf
Lubuski Konkurs Fotograficzny
Świetne wieści!
Nasza Kasia Majkut, uczennica klasy VIII a, dostała się do finału Wojewódzkiego Lubuskiego Konkursu Fotograficznego!
Gratulujemy!!
Program Promocji Twórczości Dzieci i Młodzieży jest objęty patronatem honorowym Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbiety Anny Polak oraz patronatem honorowym Lubuskiego Kuratora Oświaty Ewy Rawy.
Patronat medialny nad Programem sprawuje RADIO EKSA.
Turniej gry Karak
- 20
Dawno, dawno temu, w podziemiach pod ruinami zamku Karak swoje leże na górze skarbów założył ogromny smok. Wieść o tym zachęciła niezliczone rzesze śmiałków do podejmowania prób zdobycia choć części legendarnego skarbu. Niestety, jak dotąd nie udało się to nikomu, gdyż wraz ze smokiem, podziemnych bogactw strzegą straszne i okrutne mumie, szkielety i nienaturalnie wielkie szczury. Może uda się to kolejnym poszukiwaczom?
W grze Karak każdy z graczy prowadzi jednego z sześciu śmiałków przez labirynt, znajdujący się w podziemiach tytułowego zamku. Kafelek po kafelku gracze odkrywają labirynt, spotykają w nim potwory, z którymi muszą walczyć, zdobywają wyposażenie i zaklęcia dające im siłę, a przede wszystkim skarby, których znalezienie zapewnia im bogactwo. Prawdziwym czempionem, a jednocześnie zwycięzcą gry Karak, staje się gracz posiadający najwięcej skarbów.
19. listopada w naszej szkole, dzięki wsparciu wydawnictwa ALBI, odbył się turniej gry Karak. Przyszło 17 graczy, uczniów klas 6 -8, nie obawiających się podjęć wyzwania i do późnego wieczora zmagało się z tajemniczym labiryntem podziemnych korytarzy oraz zamieszkującymi je istotami. Emocje nad stolikami były wielkie, każde dołożenie kafelka, czy wylosowanie żetonu spotkania przyjmowane było z wypiekami na twarzach, rzutom kostkami towarzyszyły pełne nadziei na dobry rezultat spojrzenia, przegranym walkom z istotami, jęki zawodu, odkrytym skarbom – triumfalne okrzyki. Turniej podzielony był na eliminacje i rozgrywkę finałową, do której awansowali najlepsi gracze eliminacji.
Finał był jeszcze bardziej zacięty, ze względu na oczekujące cenne nagrody – gry planszowe ufundowane przez wydawnictwo ALBI. Zwyciężyła Kasia, która zgromadziła najwięcej skarbów, nagrodzona wspaniałą grą planszową o wędrówkach motyli – Mariposas. Kolejne miejsca na podium należały do Kuby i Magdy, również nagrodzeni cennymi planszówkami. Nikt nie odszedł z turnieju z pustymi rękami – nagrodą pocieszenia była pyszna czekolada (jak wiadomo, przysmak nieustraszonych eksploratorów podziemi!).
Serdecznie dziękujemy Wydawnictwu Albi za możliwość zorganizowania turnieju, wsparcie i ufundowane nagrody. To już druga tego typu impreza w Czwórce w tym roku szkolnym. Czekamy na kolejne i zachęcamy wszystkich – uczniów i rodziców do wspólnej zabawy i stolikowych zmagań.
Przemek Mrozek
Konkurs Pieśni Patriotyczno- Religijnej
Dnia 10.10.2021 r. odbył się Konkurs Pieśni Patriotyczno- Religijnej online z okazji odzyskania niepodległości przez Polskę pod patronatem Lubuskiego Kuratora Oświaty organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 1 z Oddziałami Sportowymi w Międzyrzeczu oraz parafię pw. św. Wojciecha w Międzyrzeczu.
Jest nam niezmiernie miło poinformować, że nasza uczennica Julia Jędraszak zajęła I miejsce w II kategorii wiekowej.GRATULUJEMY!!!
Dyplom Honorowy PTTK
Naszą szkołę odwiedził Prezes Oddziału PTTK Ziemia Międzyrzecka, pan Przemysław Mikołajczak, i wręczył Dyplom Honorowy PTTK jako wyraz szczególnego uznania za pomoc i współpracę. Czwórka od wielu lat współpracuje z PTTK Oddział Ziemia Międzyrzecka. My również dziękujemy za wszystkie rajdy oraz imprezy plenerowe.
NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
- 15
Narodowe Święto Niepodległości w Szkole Podstawowej nr 4 obfitowało w różnego typu patriotyczne aktywności uczniów. Każda klasa już od samego rana mogła wykazać się rozmaitymi działaniami: pierwszaki uczyły się rozpoznawać symbole narodowe kolorując godło i układając puzzle patriotyczne przygotowane przez Instytut Pamięci Narodowej. Uczniowie klasy drugiej, po zapoznaniu się z filmem o odzyskaniu niepodległości, wyklejali z bibuły piękne orły, a trzecioklasiści wykazywali się wiedzą, biorąc udział w konkursie IPN „Wokół Symboli Narodowych”.
Swoją wiedzą o zaborach i walce Polaków o wolność popisywali się również uczniowie klasy ósmej, biorąc udział w interaktywnym quizie „Jak Polacy zdobywali niepodległość”. W patriotyczne atrakcje angażowały się wspaniale przedszkolaki, wykonując z paniami opiekunkami przepiękne kotyliony, biało czerwone chorągiewki, a nawet rapując do słów „Kto ty jesteś? Polak mały”.
Filmy, prace plastyczne, konkursy były wstępem do głównego wydarzenia dnia, jakim było uroczyste odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego dokładnie o godzinie 11:11 na placu apelowym przed szkołą. Po krótkim historycznym wprowadzeniu w wykonaniu przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego przygotowaliśmy się do śpiewu. Śpiewali uczniowie, śpiewali nauczyciele i pracownicy szkoły, śpiewały i wymachiwały biało czerwonymi flagami przedszkolaki, a gromkie „Marsz, marsz Dąbrowski…” roznosiło się dumnie po okolicy. Obecność wszystkich na tak podniosłej uroczystości była też świetną okazją, aby wyróżnić Szkołę Dyplomem Honorowym PTTK za wieloletnią pomoc
i współdziałanie w rajdach i imprezach plenerowych. Prezes Oddziału PTTK Ziemia Międzyrzecka, pan Przemysław Mikołajczak wręczył również srebrną odznakę PTTK pani wicedyrektor Małgorzacie Dziedzic. To nie koniec wyróżnień, ponieważ wspaniałe medale otrzymali również uczniowie: Katarzyna Majkut, Magdalena Kostka, Martyna Krawczyk i Jakub Mrozek, za zdobycie tytułu Mistrzów Wiedzy Historycznej w turnieju gry planszowej IPN „Niepodległa”. Był to turniej on-line, który swoim zasięgiem obejmował szkoły w całej Polsce, jak również szkoły polonijne
z różnych zakątków świata – USA, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Niemiec, Ukrainy i wiele innych. Uczniowie naszej szkoły wywalczyli nie tylko wyżej wspomniany tytuł, ale również wysokie miejsce w klasyfikacji generalnej, co Instytut Pamięci Narodowej docenił licznymi nagrodami, które zgromadzone w kartonach okazały się nie lada ciężarem dla naszych Mistrzów.Na tym jednak nie koniec. Nauczyciele wraz z uczniami klasy ósmej przygotowali też grę terenową „Niepodległa”. Uczniowie młodszych klas, zaopatrzeni w specjalne karty rozkazów, pod opieką wychowawców ruszyli w trasę pełną zagadek i niespodzianek. Na odpowiednio przygotowanych punktach trzeba było wykazać się umiejętnościami praktycznymi: przygotowaniem bandaży
z płótna i opatrzeniem „wylosowanej” rany, własnoręcznym zszyciem polskiej flagi z białego
i czerwonego materiału, oddaniem celnych strzałów do tarczy z broni pneumatycznej. Na zawodników czekały też miejsca, w których należało ułożyć w odpowiedniej kolejności puzzle ze słowami hymnu, a nawet zaśpiewać jedną z wielu popularnych pieśni patriotycznych. Nie obyło się również bez zagadek historycznych w formie krzyżówek i quizów. W końcu każdy Polak – patriota powinien znać historię swojego państwa! Przemieszczanie się między kolejnymi punktami także stanowiło nie lada wyzwanie, ponieważ wskazówki dokąd iść dalej były zaszyfrowane, pojawiały się jako historyczne fotografie okolicy, lub historyczne nawiązania. Wśród uczestników gry były emocje, była rywalizacja, twarda walka o punkty i popisywanie się różnymi talentami. Na mecie zaś, na utrudzonych uczestników czekał ciepły posiłek w postaci kiełbaski i zupy. Zwycięstwo wywalczyła klasa szósta (gratulacje!), ale pozostałe, czyli siódma i czwarta były tuż za najwyższym podium.Nagrody, w tym słodkie niespodzianki, otrzymali wszyscy uczestnicy zabawy.
I tak, patriotycznie i aktywnie upłynął ten wyjątkowy dzień w Szkole Podstawowej nr 4.
FESTIWAL CZYTELNICZY ZACZYTANA CZWÓRKA
SP 4 książką stoi!
W dniach 26-27 października królował w naszej szkole Festiwal Czytelniczy Zaczytana Czwórka. To już druga edycja Festiwalu, w którym nasi uczniowie i nauczyciele deklarują przyjaźń z książkami- bogactwem wiedzy, przygód i emocji. W pierwszym festiwalowym dniu do szkoły przywędrowały nasze prywatne, ulubione książki. Prezentowaliśmy je w klasach, rozmawialiśmy o ich walorach i zachęcaliśmy do ich przeczytania. Nasi pierwszoklasiści też stanęli na wysokości zadania, bo choć dopiero zaczynają podróż ze słowem pisanym, już w domach, dzięki swoim rodzicom, zaprzyjaźnili się z książeczkami i teraz dumnie je zaprezentowali. Tego dnia cała społeczność szkolna wzięła też udział w ogólnopolskiej akcji Czytanie na Przerwie. Umilkł gwar tak charakterystyczny dla przerw między lekcjami, wiele głów pochyliło się nad książką. To doprawdy piękny widok, kiedy się wie, że w tej ciszy na parę chwil czytelnik wkracza w inny, książkowy świat.
11Drugi dzień Festiwalu, Dzień Bohatera Książki, sprawił, że nasze szkolne korytarze zaroiły się od niecodziennych postaci. Nasi uczniowie w przebraniach zaprezentowali swoich ulubionych bohaterów. U boku Harrego Pottera pojawiły się mądre Hermiony, kosmonauta z załogi Apollo 11 dumnie kroczył z podniesioną głową, Alicja z Krainy Czarów czarowała swoim uśmiechem, Pocahontas, Roszpunka i Król Lew tworzyli niespotykane trio a kotki z serii książek ,,Zaopiekuj się mną” przypominały, ze każde zwierzątko potrzebuje miłości……. Nasi bohaterowie zaprezentowali się nie tylko pięknym strojem, ale również swoją wiedzą. Dobrze wiedzieli, kim są, znali tytuł książki i nazwisko autora, który o nich napisał. Tego dnia drzwi do szkolnej biblioteki nie zamykały się, co rusz pojawiała się jakaś kolorowa, niecodzienna postać, która chciała o sobie opowiedzieć.
Życie z książkami jest super! A jak się z nimi zaprzyjaźnimy w dzieciństwie, tak będzie na całe życie. Czytajmy więc!
13