W dniach 8-9 listopada w Szkole Podstawowej nr 4 w Międzyrzeczu odbyły się uroczyste obchody Święta Niepodległości. Celebrowanie setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę było podzielone na dwa dni: 8 i 9 listopada.
8 listopada wieczorem, w tajemniczej atmosferze strychu szkolnego, zorganizowany został „Escape Room”, czyli pokój zagadek. Tematem tej popularnej gry było porwanie ekscentrycznej żony Ignacego Paderewskiego- Heleny. Uczniowie klas IV-VIII byli pogrupowani w drużyny po 6 osób z każdej klasy. Kolejne drużyny były zamykane w pokoju pełnym wskazówek na 30 minut. Zadaniem uczestników było rozszyfrować zagadki i odgadnąć, gdzie porywacze ukryli Helenę, a następnie ją uwolnić. Po oswobodzeniu nieszczęsnej ofiary porwania z więzów, odbierali gratulacje z rąk wzruszonego Ignacego. Wszystkim drużynom bez wyjątku udało się osiągnąć sukces i odnaleźć ukrytą Helenę.
9 listopada rano odbyła się historyczna gra miejska na terenie Obrzyc. Uczestniczyły w niej klasy IV-VIII. Każda klasa otrzymała teczkę pełną pomocy historycznych, potrzebnych do zaliczenia kolejnych etapów gry. Teczki zawierały mapy, plan gry z zaznaczonymi miejscami zadań, teksty pieśni patriotycznych, wycinki z gazet z 1918 r, portrety twórców niepodległości, symbole narodowe. Uczniowie, pokonując kolejne etapy gry musieli zaśpiewać pod kościołem 4 zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego, rozwiązać krzyżówkę z hasłem „Polska”, rozpoznać na nagraniu pieśń „My Pierwsza Brygada”, odnaleźć na kamiennej tablicy datę I wojny światowej, ułożyć puzzle z wizerunkami Piłsudskiego i Dmowskiego. Nie zabrakło także zajęć sportowych. Kolejne klasy musiały rozegrać grę „ w statki”, imitującą jedyną bitwę morską I wojny światowej- bitwę jutlandzką. Ponadto z każdej klasy został wybrany ochotnik do biegu terenowego z przeszkodami, który miał upamiętniać udział Polaków w bitwie pod Łodzią, która toczyła się w listopadzie 1914 r. Uczniowie klas I-III w tym czasie oddawali się tworzeniu biało-czerwonych kotylionów, rysowaniu flag kolorową kredą na betonie i rozegraniu meczu piłki nożnej. Każda klasa kończąc swoją trasę, odwiedzała pomnik upamiętniający ofiary zbrodni hitlerowskich i zapalała znicz, oddając hołd pacjentom pomordowanym w pobliskim szpitalu.
Po powrocie do szkoły wszyscy uczniowie obejrzeli projekcję filmu Izabeli Spławskiej, polonistki a zarazem zdolnego reżysera, p.t.: „Wolność”. O godzinie 11.11 uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły, rodzice i okoliczni mieszkańcy wspólnie odśpiewali hymn. Była to wzruszająca chwila wspólnego celebrowania wolnej Polski w jedności z lokalną społecznością.
Foto