I dzień projektu - 12. 06.2017 r.
Mapa Sekretnych Miejsc
Tego dnia podzieliliśmy się na 3 grupy: klasa III, IV i V. Każda grupa miała za zadanie przygotować swoją Mapę Sekretnych Miejsc, ważne były skojarzenia z danym miejscem, wspomnienia, a także historia. Dzięki temu animatorzy poznali najbardziej sekretne zakątki Obrzyc, a także przekonali się, że są miejsca wieczne i nieśmiertelne, znane od pokoleń.I nadal atrakcyjne, takie jak:
Kapuściana Górka, Fontanna, Baseny, Kostnica, Stary Most.
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 w Międzyrzeczu okazali się niezłymi maratończykami, mimo że spacer trwał ponad 3 godziny, nie zabrakło im radości oraz wielu ciekawych pomysłów. W swoich miejscach chowali skarby dla tajemniczego gościa, który miał się pojawić za jakiś czas. Były to zdjęcia sprzed II wojny światowej i niełatwo było je schować, trzeba było wykazać się nie lada pomysłowością:)
Galeria
13.06.2017 r.
II dzień projektu rozpoczęliśmy od rozmowy. O nazwach. I miejscach. Odkryliśmy dzień wcześniej, że są miejsca, które mają nazwy, mimo że straciły już swoją funkcję, takie jak Kapuściana Górka, w której kiedyś kiszono kapustę, Fontanna, w której już bardzo długo nie ma wody, Kostnica, od czasów powojennych miejsce trzymania odpadów szpitalnych, Baseny zasypane od ponad 20 lat. Wszystkie nazwy od czegoś powstały i mimo że to coś zaniknęło, nazwa trwa. Zadałam więc dzieciom pytanie: Od czego powstała nazwa Obrzyce? Wszystkie dzieci krzyknęły: Od Obry!!! A gdzie ta Obra? Jak płynie? Poszliśmy więc na polanę przy rzece i tam stworzyliśmy atrybuty Obrzyc: herb, wymyśliliśmy legendę, okrzyk, postanowiliśmy też obudzić rzekę Obrę, zaprojektowaliśmy dla niej suknię, koronę i tron. Czekaliśmy na jej przybycie. Miała pojawić się następnego dnia.
Galeria
14.06.2017 r.
Trzeci Dzień - wyczekiwana Obra pojawiła się! Przypłynęła na łodzi w towarzystwie Pakli i Witezia, legendarnych postaci Międzyrzecza. Została przywołana przez dzieci z szeptów niepamięci. Otrzymała przepiękny herb o Obrzycach, legendę, tron, suknię i koronę, a także okrzyk na jej cześć. Największą atrakcją było pomalowanie 50 m płótna - rzeki, który postanowiliśmy zanieść w korowodzie do Obrzyc. Korowód prowadziły dzieci pokazując Obrze swoje sekretne miejsca. Dzień został zwieńczony królewskim obiadem na powietrzu na boisku szkolnym. Obiad przygotowała Pani dyrektor wraz z pracownikami szkoły, na stołach były kwiaty, owoce, a dla dzieci ulubiona pomidorówka i najważniejsze - lody!!!
Ten dzień obfitował w emocje i wrażenia, a także refleksje związane z Obrzycami. Każdy, kto tu przyjeżdża zachwyca się niepowtarzalnością i pięknem tego miejsca. Ale dotyka go również przytłaczająca historia. Chciałam spojrzeć na Obrzyce, nie z perspektywy szpitala psychiatrycznego i drugiej wojny światowej. Pokazać Obrzyce w pięknej naturze z majestatyczną rzeką, które to czynią z niej baśniową krainę. I to właśnie dzieci zaczarują Obrzyce od poniedziałku 19.06.2017r - 21. 06.2017r. przygotowując spektakl o baśniowo - legendarnej krainie Obrzyc.
Galeria
Izabela Spławska
Fotografie: Filip Pielesiak