W ramach Szkolnych Dni Profilaktyki spotkaliśmy się z policjantkami z KPP w Międzyrzeczu, rozmawialiśmy o bezpieczeństwie w czasie nadchodzących wakacji, spędziliśmy aktywnie przerwy, przygotowaliśmy super zdrowe śniadania z wykorzystaniem warzyw z naszego szkolnego ogródka, odpoczywaliśmy w zielonej strefie relaksu. Był to cudownie spędzony czas!
Archiwum aktualności
A w Czwórce zdrowo i kolorowo!
- 10
Aktywni czwartacy
- 9
Wyjście do muzeum
W dniu 6 czerwca klasa czwarta odwiedziła Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej im. Alfa Kowalskiego, aby dowiedzieć się, jak wyglądało życie mieszkańców okolicznych wsi przed ponad stu laty. Dowiedzieli się m.in. czym zajmował się bartnik, jak działał kołowrotek i krosno tkackie, w jaki sposób łowiono ryby, czy mielono mąkę. Mogli zajrzeć do izby mieszkalnej i porównać swoje zabawki z zabawkami swoich prapradziadków. A po lekcji muzealnej… radosna zabawa przy miejskiej fontannie i pyszne lody, aby była siła na powrót do szkoły.
O Kopciuszku
7 czerwca uczniowie klasy czwartej prezentowali zaproszonym gościom – rodzicom i nauczycielom efekt swojej kilkumiesięcznej pracy pod kierunkiem pani Jolanty Glury – Markowskiej – „Kopciuszka” Jana Brzechwy. W przedstawieniu wzięli udział wszyscy uczniowie, każdy znalazł odpowiadającą sobie rolę. Było dużo śmiechu, spontanicznego humoru. Uwagę publiczności przyciągały nietypowe kostiumy stanowiące czasem elementy garderoby zaproszonych rodziców. Burzliwe oklaski publiczności i radość samych czwartoklasistów to najlepszy odpowiednik Oscara dla młodych artystów.
W Owczogrodzie
- 12
2 czerwca 2023 r. uczniowie klas 1-3 odwiedzili Owczogród w Rudnicy. Korzystając z pięknego, słonecznego dnia dzieci miały okazję poznać życie owiec oraz dowiedzieć się, jak wygląda codzienna opieka nad tymi zwierzętami. Największą atrakcją była prezentacja psa rasy Border Collie zaganiającego owce.
Wielką atrakcją było poszukiwanie skarbu w labiryncie wykonanym z bel siana.
Dzieci usłyszały mnóstwo ciekawych opowieści na temat życia owiec oraz wykonały prace plastyczne z wykorzystaniem prawdziwej owczej wełny.
Po takiej ilości wiedzy i zabawy uczniowie z ogromnym apetytem zajadali kiełbaski z ogniska. Wszyscy wrócili do domu bardzo zadowoleni!
Klasa IV w Poznaniu
Nowa galeria Klasa IV w Poznaniu została dodana do albumu fotograficznego
23
Klasa IV w Poznaniu
17 maja klasa 4a uczestniczyła w wycieczce do Poznania. Program był napięty, ale udało się go zrealizować w 100%. Odwiedziliśmy Muzeum Sztuk Użytkowych na Zamku Przemysła, gdzie w praktycznych zajęciach nauczyliśmy się odróżniać styl barokowy od rokoko. W Muzeum Poznańskiej Pyry przygotowaliśmy własną pieczoną pyrkę oraz poznaliśmy całą historię tego południowoamerykańskiego warzywa. Obserwowaliśmy trykające się na ratuszowej wieży koziołki a poznański kościół farny zachwycił nas swoim zdobnym ogromem. Straty energii podczas zwiedzania uzupełniliśmy lodami oraz spaghetti po czym przebiliśmy się przez poznańskie korki uliczne do wrotkarni o proroczej nazwie – Wywrotka. Kilkadziesiąt minut radosnej jazdy, plus kilkadziesiąt efektownie zaliczonych wywrotek wykończyło nas na tyle, że niezbędna okazała się jeszcze wizyta w MacDonaldzie (w końcu frytki to też pyry...). Syci wrażeń wróciliśmy do domu. Do następnego razu!
W naszym Garten
Nowa galeria W naszym Garten została dodana do albumu fotograficznego
28
"W naszym Garten"
Z inicjatywy rodziców powstał projekt „W naszym ogrodzie” (realizowany z Programu Współpracy INTERREG V A Brandenburgia – Polska 2014 – 2020 w ramach celu „Europejska Współpraca Terytorialna” Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR)), który ma na celu pogłębienie współpracy i integracji uczestników projektu wraz z jednoczesną edukacją ekologiczną mającą stanowić bazę dla dalszych działań projektowych oraz dalszego rozwijania współpracy transgranicznej.
26 kwietnia uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 w Międzyrzeczu oraz Grundschule Käthe Kollwitz w Badfreienwalde w ramach warsztatów edukacyjno-przyrodniczych oraz warsztatów dendrologicznych wspólnie stworzyli warzywnik i łąkę kwietną na terenie Szkoły Podstawowej nr 4 w Międzyrzeczu oraz posadzili drzewo polsko – niemieckiej przyjaźni będące pamiątką samego projektu jak również symbolem dalszego zacieśniania współpracy między partnerami.
W trakcie spotkania był również czas na poznanie niemieckich rówieśników, wspólny posiłek i zabawę.
Mamy nadzieję na rozwój współpracy z Grundschule Käthe Kollwitz w Badfreienwalde.
Dzień Zdrowia w Bad Freienwalde
- 6
22 kwietnia 2023 r. po raz kolejny nasi uczniowie przyłączyli się do wędrówki po uroczych szlakach Bad Freienwalde. Tym razem trasa wędrówki przebiegała duktami leśnymi i uczniowie mogli obserwować przyrodę budzącą się do życia i wsłuchać się w jej dźwięki. Był to także czas na wspólne rozmowy z rówieśnikami. Dziękujemy organizatorom za zaproszenie.
Nasi w stolicy!
- 21
W dniach 13.04.2023 – 14.04.2023 uczestniczyliśmy (ośmioro uczniów z klasy VIII) w wycieczce do Warszawy. Głównym celem wyjazdu było zwiedzenie Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, jednak atrakcji było więcej.
Nasza przygoda rozpoczęła się od spokojnego spaceru po Łazienkach Królewskich, które zachwyciły wszystkich swoim urokiem. Przeszliśmy się również Alejami Ujazdowskimi,
a następnie Aleją Szucha, rozmawiając o historii Polski. Po szybkim spacerze po śródmieściu Warszawy, udaliśmy się na ul. Wiejską. W restauracji sejmowej zjedliśmy smaczny obiad i pełni sił udaliśmy się na zwiedzanie Sejmu RP wraz z uczniami I Liceum Ogólnokształcącego im. Heliodora Święcickiego
w Międzyrzeczu. Podczas zwiedzania parlamentu poznaliśmy historię sejmowania w czasach I Rzeczypospolitej i zastosowania poszczególnych budynków na jego terenie. Mogliśmy zobaczyć również, jak wygląda posiedzenie Sejmu. Spotkaliśmy się również z Panią Posłanką Elżbietą Płonką, która zaprosiła w to miejsce międzyrzecką młodzież. Udało nam się także porozmawiać i zrobić wspólne zdjęcie z innymi posłami. Musimy przyznać, iż odwiedzenie tak ważnego ośrodka politycznego jest niesamowitym doświadczeniem.Wieczorem udaliśmy się na spacer po Warszawie. Odwiedziliśmy najstarszą Pijalnię Czekolady Wedel przy
ul. Szpitalnej, by święcić urodziny Staśka. Byliśmy również na Starówce oraz na Woli – kiedyś dzielnicy robotniczej, teraz miejscu pełnym nowoczesnych budynków. Spacerując po stolicy, natknęliśmy się też na wiele obiektów upamiętniających wydarzenia z historii Polski – taka lekcja historii. Zobaczyliśmy m.in. mur byłego getta warszawskiego, Pomnik Małego Powstańca i Pomnik Powstania Warszawskiego.Następnego dnia również nie próżnowaliśmy. Rano udaliśmy się na Kongres Pamięci Narodowej organizowany na PGE Narodowym przez Instytut Pamięci Narodowej. Było to wydarzenie kierowane do młodzieży i dorosłych, którego celem było przedstawienie dziejów XX-wiecznej Polski i pogłębienie wiedzy na ten temat.
Musimy przyznać, że atrakcji było tak wiele, że zostalibyśmy tam dłużej. Jednak czas gonił, więc musieliśmy spieszyć na obiad. Po udanym posiłku przeszliśmy się wzdłuż Ściany Wschodniej pełnej kolorowych szyldów wielkich sieci sklepów. Naszym ostatnim przystankiem była Starówka, na której mieliśmy godzinę wolnego czasu.
Wyjazd podobał się wszystkim, w naszym środowisku latają nawet żarty: „Ale bym pojechał/pojechała jeszcze raz do tej Warszawy!”. Jesteśmy naprawdę wdzięczni za możliwość odwiedzenia stolicy. Na pewno będziemy pozytywnie wspominać te dwa intensywne dni zwiedzania!
Lena Gomuła
Życzenia świąteczne
Międzynarodowy Dzień Świadomości Autyzmu
- 1
2 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Świadomości Autyzmu. Statystyki podają, że w naszym kraju u 1 na 100 dzieci diagnozuje się obecnie zaburzenia ze spektrum autyzmu. Zaburzenia te utrudniają w znacznym stopniu radzenie sobie z otaczającym światem i wpływają na funkcjonowanie w każdym obszarze życia.Jak co roku Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Międzyrzeczu zaprosił nas do Międzyrzeckiego Ośrodka Kultury na uroczystość z okazji tego święta. Było pięknie, kolorowo i wzruszająco. Dziękujemy za zaproszenie:)
Nasz muzyczny talent
Nasza uczennica klasy III, Kaja Pomesna, wystąpiła w etapie powiatowym Konkursu Piosenki Lubuskich Konfrontacji Artystycznych oraz w 24 Powiatowym Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej PRO ARTE w Przytocznej. Zaśpiewała piosenkę „Drzwi do kariery”. Zachwyciła swoim wykonaniem jury i publiczność, wyśpiewując sobie wyróżnienie.
Kaju, gratulujemy.
Z wizytą w Zespole Szkół Leśnych w Rogozińcu
- 11
Klasa 8a i 7a postanowiły wykorzystać pierwszy dzień wiosny na odwiedziny w Zespole Szkół Leśnch w Rogozińcu. Uczniowie zostali przyjęci bardzo serdecznie. Już na stacji kolejowej czekali na nich "opiekunowie" z Leśnika. Podzieleni na grupy uczniowie zapoznali się z odpowiedzialną pracą pilarza. Wysłuchali myślwskich sygnalistów. Następnie chętni mogli sprawdzić się w strzelaniu z łuku. Mistrzem okazał się Dawid. Potem była ciekawa opowieść o sokolnictwie i możliwościach znalezienia pracy, niekoniecznie w lesie. Kolejnym etapem wizyty było poznanie warunków w internacie, a następnie zapoznanie ze szkołą. W części warsztatowej błysk i porządek. Sale lekcyjne odpowiednio wyposażone. Nie obyło się bez zadań w rozpoznawaniu tropów zwierząt czy gatunków drzew. Atrakcją było ćwiczenie na trenażerach do obróbki ściętych drzew. Spotkanie zakończyło się pieczeniem kiełbasek nad ogniskiem. Dziękujemy za serdeczne przyjęcie i ciekawe opowieści o szkole.
Pierwszy dzień wiosny w klasie II
- 15
Pierwszy dzień wiosny klasa II spędziła na warsztatach plastycznych w Bibliotece Miejskiej w Międzyrzeczu. Na propozycję samodzielnego wykonania ozdobnych toreb z malowaną aplikacją dzieci ochoczo zabrały się do pracy. Samodzielnie wybierały i wykonywały wzory na przygotowanych materiałach. Powstały piękne, wielobarwne torby-pamiątki, które dzieci zabrały do domu. Po zakończonych warsztatach był jeszcze czas na wspólną zabawę. Piękne wnętrza biblioteki, ciekawe zajęcia i miła atmosfera zachęcają do powrotu w to miejsce. Stanie się to niebawem…
Zaproszenie na Dzień Otwarty do Liceum Ogólnokształcącego im. H. Święcickiego w Międzyrzeczu.
Szanowni Państwo, Dyrektorzy, Nauczyciele, Uczniowie klas ósmych i ich Rodzice.
Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. H. Święcickiego w Międzyrzeczu Monika Kręciszewska wraz z Gronem Pedagogicznym zapraszają w dniu 28.03.2023r. w godz. 13.30 - 17.00 na Dzień Otwarty.
Będzie można zwiedzić budynek naszej szkoły, spotkać się z nauczycielami
i uczniami, oraz dowiedzieć jakie możliwości daje nauka w liceum.
Serdecznie zapraszamy!
Książka, Kultura i Sztuka
Trzydniowe Poznańskie Targi Książki to wydarzenie skierowane do miłośników książek, fanów czytania, łowców autografów i nowości wydawniczych. W piątek 10 marca, pod hasłem „Książka, Kultura i Sztuka” poznańskie targi odwiedzili nasi młodzi miłośnicy czytania z klasy czwartej i ósmej. Oczywiście tradycyjnie - koleją. Na ogromnej powierzchni MTP można było odwiedzić dziesiątki stoisk wydawnictw dużych - znanych i tych mniejszych, czasem niszowych. A na każdym ze stoisk dziesiątki książek i komiksów, w tym nowości wydawnicze, perełki i rarytasy dla kolekcjonerów. Było w czym wybierać, a nawet otrzymać piękny autograf od autora! Targi Książki to również warsztaty, konkursy, spotkania z pisarzami, dziennikarzami, prelekcje i wystawy. Targom Książki towarzyszyły Targi Edukacyjne, a więc ósmoklasiści mieli okazję poznać ofertę szkół średnich z Wielkopolski i uczelni wyższych z całego kraju, spotkać się z doradcami zawodowymi, ekspertami rynku pracy, uczniami poznańskich szkół, wziąć udział w konkursie, podziwiać występy artystyczne bądź pokazy zawodowców. Kilka godzin kulturalnych atrakcji szybko minęło i z łupami w postaci książek i komiksów uczniowie wrócili do domu. Czytać.
18
Z wizytą w Bibliotece Miejskiej
Nowa galeria Z wizytą w Bibliotece Miejskiej została dodana do albumu fotograficznego
11
"Ostatni zjazd na Litwie"
23 lutego grupa 18 uczniów z klasy VII i VIII wybrała się do Teatru Animacji w Poznaniu, by obejrzeć spektakl będący współczesną interpretacją polskiej epopei narodowej "Pan Tadeusz".
Konkurs Przedmiotowy z Języka Polskiego - awans Leny
Mamy swoją reprezentantkę w etapie wojewódzkim Konkursu Przedmiotowego z Języka Polskiego. Brawo Lena.
Olimpiada Literatury i Języka Polskiego dla Szkół Podstawowych
Mamy w naszej szkole miłośniczki literatury języka polskiego. Trzy uczennice klasy 8a: Lena Gomuła, Amelia Strusińska oraz Maja Semkło postanowiły się sprawdzić, biorąc udział w IV Olimpiadzie Literatury i Języka Polskiego dla Szkół Podstawowych.
Wszystkie trzy zakwalifikowały się do etapu okręgowego i 28 stycznia w Zielonej Górze wzięły udział w etapie pisemnym. Do części ustnej przeszła Lena i Amelia.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.