• W Czwórce zapachniało wiosną, piosenką i… poezją

          • Jak co roku, wczesną wiosną, rozpoczęły się  Lubuskie Konfrontacje Artystyczne.

            W marcu w pięknej sali Biblioteki Miejskiej w Międzyrzeczu spotkali się uczestnicy etapu gminnego Konkursu Recytatorskiego  reprezentujący wszystkie szkoły naszej gminy. Ze Szkoły Podstawowej nr 4  wystartowały trzy utalentowane uczennice z klasy 3a  Zuzanna , Antonina  i Emilia  oraz jedna uczennica z klasy 4a - Alicja.

            Aprobatę komisji uzyskała recytacja Alicji , która z  właściwym sobie temperamentem zaprezentowała wiersz Jana Brzechwy pt. Na straganie. Aktorski talent Alicji pozwolił jej zabłysnąć na międzyrzeckiej scenie.

             W kwietniu odbyły się gminne Lubuskie Konfrontacje Artystyczne Piosenka 2024.

            Naszą szkołę reprezentowali w niej bardzo młodzi artyści: Tymon  z klasy 2a oraz Kaja z klasy 4a. Wyróżnienie w tym konkursie wyśpiewała Kaja Pomesna. Na wszystkich zrobił też duże wrażenie odważny debiut Tymona.

            Udział w konkursach artystycznych to nie lada wyzwanie. Konkurencja jest silna i liczna, a występy publiczne wymagają od uczniów nie tylko wspaniałej, wyrazistej wymowy, pięknego, czystego głosu, ale także  opanowania tremy oraz okiełznania niezwykłych emocji.

            Bardzo dziękujemy naszym koleżankom  i koledze z młodszych klas za reprezentowanie szkoły na międzyrzeckiej scenie i życzymy im sukcesów w kolejnych latach. Niech ich talent rozkwita.

            Koło dziennikarskie SP4

          • Segreguj odpady z ReFlexem

          • 27 marca 2024 r. uczniowie klas I-VI wzięli udział w zajęciach edukacyjnych „Segreguj odpady z ReFlexem” prowadzonych przez edukatora Celowego Związku Gmin w Długoszynie. Celem spotkania było rozwijanie świadomości ekologicznej w zakresie właściwego postępowania z opakowaniami elastycznymi. Podczas zajęć uczniowie poprzez zabawę, dyskusję, prezentację poznali poszczególne etapy przygotowania do recyklingu,
            w tym odpadów opakowaniowych, granulaty recyklingowe, półprodukty itp.

            Edukatorzy rozdali uczniom materiały edukacyjne, ulotki oraz magnesy, a najbardziej aktywne dzieci otrzymały nagrody.

            W kwietniu i maju uczniowie przystąpią do realizacji zadań konkursowych w dwóch kategoriach wiekowych. Klasy I-III popracują nad  przygotowaniem plakatu zachęcającego do zbiórki i recyklingu opakowań elastycznych w żółtych pojemnikach. Natomiast starsi uczniowie nagrają i zmontują film krótkometrażowy pokazujący prawidłowe postępowanie i recykling opakowań elastycznych.

            Trzymamy kciuki.

          • Czwórka wita wiosnę w kolorowych skarpetkach!

          • Włączając się do wojewódzkiej akcji przywitaliśmy wiosnę w kolorowych skarpetkach i obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Utworzony przez nas łańcuch z 216 kolorowych skarpetek miał prawie 54 metry.

          • Mamy to! Niespodzianka się udała!

          • Podczas ferii na szkolnym korytarzu został zainstalowany automat z napojami i zdrowymi przekąskami. W ofercie są produkty, które są zgodne z obowiązującymi przepisami i spełniają określone kryteria zdrowotne. Maszyna przyjmuje monety o nominałach 10, 20 i 50 groszy oraz 1,2,5 złotych.

            Rada Rodziców, Samorząd Uczniowski, Grono Pedagogiczne i pracownicy SP4

          • Gdy nastolatkowi towarzyszy tylko chomik z rozdwojeniem jaźni… Recenzja spektaklu pt. Sam, czyli przygotowanie do życia w rodzinie

          •  

            Przedstawienie, które obejrzeliśmy 31 stycznia 2024 roku w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Gorzowie, wywołało w nas zdecydowanie pozytywne emocje. Wyreżyserował je Paweł Paszta, a główną rolę Sama odegrał Oliwier Witek. 

            Bohater sztuki to trzynastolatek, którego rodzice się rozwodzili, układali sobie nowe życie, a ich syn Sam został (nomen omen) sam ze wszystkimi problemami. Chłopiec przeżywał trudne momenty nie tylko w domu, ale też w szkole, gdzie prześladował go osiłek Grzesiek, a gdy doszła do jego klasy nowa dziewczyna Viola, zakochał się
            w niej od pierwszego wejrzenia.

            Po wielu perypetiach wszyscy bohaterowie spektaklu ułożyli sobie szczęśliwie życie. Rodzice Sama odnaleźli miłość w nowych związkach, a chłopiec zaczął chodzić z Violą. Okazało się, że brutalne i prostackie zachowanie Grześka wynikało z jego trudnej sytuacji rodzinnej i chłopcy w końcu nawiązali ze sobą nić porozumienia. 

            Ten spektakl z czystym sumieniem mogłybyśmy polecić każdemu- spodoba się on nie tylko nastolatkom,
            ale także dorosłym, gdyż skłania do refleksji na temat roli rodzica w życiu dorastającego dziecka i pokazuje, z jakimi problemami większość młodych ludzi musi się mierzyć. Warto zauważyć, że te istotne treści zostały wyrażone językiem współczesnym, zrozumiałym dla młodych widzów.

            Na pochwałę zasługują też pomysły reżyserskie - różnorodność zastosowanych form teatralnych (żywe słowo, nagrane komentarze dzieci, piosenki, taniec) oraz genialny pomysł, by wprowadzić do sztuki postać chomika
            z rozdwojeniem jaźni
            . Dzięki niemu mogliśmy poznać przemyślenia głównego bohatera i jednocześnie odczuć mocniej jego samotność - chomik był jedynym stworzeniem, przed którym nastolatek mógł się naprawdę otworzyć.

            Nie dziwi więc fakt, że spektakl bierze udział w 30. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Na pewno ma szansę na wysoką lokatę.

            Maja Huczko i Wiktoria Kawałek z 8 a

          • Akademia pana Kleksa rządzi!

          • Tydzień temu uczniowie naszej szkoły obejrzeli film Macieja Kawulskiego o niezwykłej akademii opisanej niegdyś przez Jana Brzechwę. Adaptacja znanej nam z czwartej klasy lektury nie miała z nią wiele wspólnego, ale nam się bardzo podobała.

            Jest to historia dwunastoletniej Ady Niezgódki (w tej roli Antonina Litwiniuk), która trafiła do magicznej akademii prowadzonej przez niezwykłego nauczyciela Ambrożego Kleksa (Tomasza Kota). Uczą się w niej nie tylko chłopcy, ale i dziewczynki z różnych stron świata. Uczniowie trafili do słynnej szkoły za sprawą ptaka Mateusza (w tej roli Sebastian Stankiewicz).

            Wielkie wrażenie zrobiły na nas charakteryzacja i kostiumy Wilkusów oraz ptaka Mateusza, zmieniającego się w człowieka dzięki magicznym jagodom. Dużą rolę odegrały w filmie nietuzinkowa scenografia oraz efekty specjalne, które pozwoliły wykreować naprawdę magiczny świat akademii i przenieść się do tamtej rzeczywistości.

            Film „Akademia pana Kleksa” jest przeznaczony dla każdego odbiorcy - małe dzieci odczytają go jako dość mroczną baśń, uczniowie w naszym wieku jako odskocznię od rzeczywistości, a dorośli jako powrót do lektury z dzieciństwa.

            Z niecierpliwością czekamy na kolejną część opowieści o przygodach Ady i profesora Kleksa. Ta uwspółcześniona wersja jest naprawdę znakomita!

                                                                        Zuzanna Szlachtycz

                                                                        Kornelia Bartczak

                                                                        ulia Zaworska

                                                                        Julia Marczak

                                                                        Ula Maćkowiak

                                                                        Pola Leśkiewicz

                                                                        Michalina Drożdżyńska

                                                                        Wiktoria Stroińska

                                                                        Oliwia Roszyk

          • Mikołajkowe szaleństwa klasy 4a

          • Mikołajki najczęściej kojarzą nam się ze słodyczami i drobnymi upominkami, a mogą być pretekstem do dobrej, sportowej zabawy w klasowym gronie.
            Przekonaliśmy się o tym 11 grudnia br., kiedy spędziliśmy kilka niezapomnianych godzin w Gorzowie.

            Rano udaliśmy się do Parku Trampolin, gdzie ogarnęło nas sportowe szaleństwo. Najpierw, odziani w specjalne uprzęże i zaopatrzeni w laserową broń, poczuliśmy się jak bohaterowie gier komputerowych. Przez 25 minut przemierzaliśmy  tajemniczy labirynt i próbowaliśmy pokonać naszych rywali.  Później czekał nas niezły wysiłek
            na trampolinach, w basenach z gąbkami i na zjeżdżalniach. Popisom akrobatycznym nie było końca! Pot lał się z czoła!

            Zmęczeni i bardzo głodni opuszczaliśmy Park Trampolin, a po krótkim odpoczynku nadszedł czas na nową przygodę.  Tym razem na lodowisku Słowianka. Dla wielu z nas  był to pierwszy kontakt z łyżwami, więc ta aktywność okazała się niełatwa. Lód śliski, łyżwy ostre, jednym słowem dobra okazja do tego, by wielokrotnie zaliczyć upadek. Najważniejsze, że zawsze w pobliżu znalazł się ktoś, kto podał pomocną dłoń i pomógł podnieść się z kolan.

            Tylko nieliczni z nas szybko opuścili lodowisko. Reszta dzielnie korzystała z uroków jazdy na łyżwach, a wirtuozi kręcili nawet kółka i jaskółki .

            To był dobry dzień dla naszej klasy, bawiliśmy się świetnie, a najważniejsze, że byliśmy wszyscy razem i mogliśmy liczyć na wzajemną pomoc.

                                                                                                                                                 Klasa 4a  

          • Magia świątecznej wycieczki - fabryka bombek i skansen budownictwa ludowego

          • 6 grudnia był niezwykłym dniem dla uczniów klasy II i III. To właśnie tego dnia wyruszyliśmy na pełną wrażeń wycieczkę do fabryki bombek oraz skansenu Budownictwa Ludowego w malowniczym Wolsztynie.

            Poranek rozpoczął się radosnym oczekiwaniem i niecierpliwym brzęczeniem w klasowych szeregach. Wspólnie wyruszyliśmy w podróż do fabryki bombek, która miała dla nas ukrytą tajemnicę produkcji magicznych ozdób świątecznych.

            Wnętrze fabryki przywitało nas zapachem świeżo powstałych ozdób. Roztaczająca się przed nami sceneria była niczym z bajki – pracownicy fabryki z uśmiechami na twarzach, zajmowali się ręcznym wydmuchiwaniem i zdobieniem bombek. Ze zdziwieniem i fascynacją obserwowaliśmy, jak zwykłe szklane rurki przemieniają się w dzieła sztuki. Następnie oglądaliśmy jak rzemieślnicy wspomnianej fabryki malowali bombki, które później mogliśmy zakupić jako pamiątkę.

            W Wolsztynie czekał na nas zbiór autentycznych domów, sprzętów, mebli i innych elementów kultury ludowej. Przenieśliśmy się w czasie, odkrywając tajemnice życia naszych przodków. W skansenie mieliśmy okazję poznać tradycje, zwyczaje i styl życia ludności wiejskiej sprzed wielu lat. Uczestniczyliśmy w warsztatach świątecznych, gdzie pod okiem doświadczonych przewodników samodzielnie tworzyliśmy kolorowe łańcuchy, urocze anioły i błyszczące bombki z orzechów.

            Cała wycieczka była dla nas nie tylko okazją do nauki i poznawania tradycji, ale również do kształtowania wspólnych więzi i rozwijania kreatywności. Skansen w Wolsztynie okazał się niezwykłym miejscem, gdzie historia przeplatała się z zabawą i nauką, tworząc niezapomniane chwile.

            To był dzień pełen magii, odkryć i radości, który utkwił w naszej pamięci niczym najpiękniejsza opowieść świąteczna.

          • Pan Tadeusz i Polregio, czyli słów kilka o zderzeniu kultury wysokiej z taborem kolejowym felieton

          • Wielu myśli, że współczesna młodzież to tylko cyborgi, których nie można wyciągnąć z wirtualnego świata. Warto być jednak ostrożnym z wygłaszaniem tak kategorycznych ocen.

            Okazuje się, że pewna klasa 8 z niedużej międzyrzeckiej szkoły udała się 1 grudnia 2023 roku do Wrocławia, aby obejrzeć arcydzieło polskiego malarstwa batalistycznego, Panoramę Racławicką, oraz wziąć udział w warsztatach literackich w Muzeum Pana Tadeusza. Pomiędzy jednym i drugim wydarzeniem młodzież miała czas na chłonięcie atmosfery jarmarku bożonarodzeniowego, który rozpostarł się szeroko na wrocławskim rynku. Jednym słowem, ambitny plan…

            I wszystko na miejscu, we Wrocławiu, przebiegało pięknie. Panorama Racławicka, co prawda młodzieży nie zachwyciła, ale na pewno zrobiła nie najgorsze wrażenie. Warsztaty polonistyczne wypadły całkiem dobrze. Ekspozycje były ciekawe, a moderatorka, młoda, kompetentna i wyrozumiała dla ósmoklasistów, zaktywizowała ich na tyle, że raczyli ruszyć swe szare komórki i to z dobrym skutkiem. Tak więc nawet Pan Tadeusz nie okazał się taki straszny, jak go malują.

            Osławiony wrocławski jarmark bożonarodzeniowy też chyba nie zawiódł - straganów stało wiele, wśród tłumów gości można było wypatrzeć znanego influencera, a nawet spotkać gwiazdę telewizyjnego show. No, może tylko pogoda była mało przyjemna, ale na to wpływu już nie ma nikt.

            Wszystkie te przeżycia przerodziłyby się zapewne w miłe wspomnienia, gdyby nie instytucja przewozowa, z której usług skorzystała żądna kultury młodzież. Bo jeśli nawet dzieła sztuki przepadną w mrokach zapomnienia, to przejazdu kolejowego z firmą POLREGIO nie da się zapomnieć.

            Pociąg najpierw trzeba było łapać, dosłownie gonić i zatrzymywać, a potem szukać, czyli czekać na skład widmo ciemną nocą w mieście wojewódzkim, na pustym peronie, gdzie milczą megafony, hula wiatr, szczypie mróz i nie uświadczysz żadnego pracownika obsługi. I jeszcze dwie godziny drogi w zawieszeniu, czyli dosłownie na jednej nodze w tłumie umęczonych podróżnych. I tylko godzina opóźnienia z przyczyn do teraz niewyjaśnionych…

            Przyszły co prawda przeprosiny od firmy kolejowej, które młodzież przyjęła ze świąteczną wyrozumiałością,
            ale piorunującego wrażenia nie dało się zatrzeć do dziś.

            Nic dziwnego, że w belferskiej głowie uparcie kołaczą pytania, czy warto było wyciągać młodzież z wirtualnej rzeczywistości po to, by zderzyła się z reality show w wykonaniu Polregio? Czy Panu Tadeuszowi wystarczyło uroku arcydzieła, by przetrzymać to zderzenie z lokalnym taborem kolejowym? I najważniejsze: jakimi zgłoskami te nieepickie historie zapiszą się w pamięci sarkastycznej młodzieży?

            Mamy przeczucie, że uświęcony trzynastozgłoskowiec tego nie udźwignie.

            Belferka od polskiego z klasą 8a

          • Zbiórka karmy dla zwierząt

          • W tym pięknym czasie oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia nasi uczniowie pamiętają również o naszych braciach mniejszych, psach i kotach, które nie mają własnych domów. Zrobili zbiórkę karmy dla psów i kotów i już za chwilkę wyślemy ją do schroniska Azyl w Gorzowie Wlkp. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli sią do akcji wolontariatu szkolnego!

          • Świąteczny Kiermasz Książek

          •  

            Święta Bożego Narodzenia tuż, tuż. W związku z tym w naszej bibliotece zagościły nowe, śliczne książki w bardzo dobrej cenie! Każdy uczeń może przyjść i kupić sobie coś fajnego do czytania i kolorowania. Bo są wśród książek bajki, opowiadania, kolorowanki, krzyżówki i rebusy, świąteczne zagadki i szarady. Dla każdego coś dobrego!

          • Szkolny Tydzień Życzliwości

          • W dniach od 20 do 24 listopada 2023 roku świętowaliśmy w naszej szkole Tydzień Życzliwości. Wszystkie zorganizowane w tym tygodniu działania były wspaniałą okazją, żeby naszą życzliwość podnieść na nieco wyższy poziom.

            Wystartowaliśmy w poniedziałek - uczniowie klas II, III i IV aktywnie uczestniczyli w warsztatach na temat „Komunikacji bez przemocy". W bibliotece szkolnej przez cały tydzień działało szkolne CENTRUM ŻYCZLIWOŚCI. Za pomocą POCZTY ŻYCZLIWOŚCI społeczność szkolna mogła wysyłać kartki z ciepłymi słowami i pozdrowieniami. Każdy, kto chciał, mógł wziąć ze sobą „miłe słowo", które w „kieszonkach życzliwości" umieściliśmy na korytarzach szkoły. W CENTRUM ŻYCZLIWOŚCI można było otrzymać w prezencie za życzliwość zakładkę do książki J. Życzliwych było wielu, zabrakło zakładek!

            Wtorek był dniem koloru żółtego. Dlaczego żółty? Ponieważ ten kolor symbolizuje życzliwość i sympatię. Tego dnia przeprowadzona była akcja: ZRÓBMY SOBIE FOTKĘ! i konkurs na najbardziej uśmiechnięte klasowe zdjęcie. Nasi uczniowie spisali się znakomicie!

            Po raz kolejny pokazaliśmy, że życzliwość w naszej szkole nie jest abstrakcyjnym pojęciem. Pozytywna energia, którą przekazaliśmy innym, na pewno powróci do nas ze zdwojoną siłą.

            Dziękujemy szkolnemu wolontariatowi za wsparcie i pomoc J.

             

             

          • XIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

          • 17 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. W tym dniu ludzie z całego świata uświadamiają innym, iż znajomość tabliczki mnożenia jest niezbędna w życiu codziennym, udowadniają, że można uczyć się jej z przyjemnością.

            Uczniowie klas I-III również wzięli udział w obchodach. Działania były dostosowane do poziomu klasy. Młodsi uczniowie kolorowali, przeliczali, rozwiązywali zagadki matematyczne. Natomiast uczniowie klasy III pracowali w grupach i rozwiązywali zadania ukryte w kolejnych stacjach zadaniowych. Dziesięciu uczniów z kl. III otrzymało tytuł eksperta tabliczki mnożenia.

            Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia wzbudziły w uczniach wiele pozytywnych emocji, wspólna zabawa zachęciła ich do dalszej nauki, a matematyczne święto mam nadzieję na długo zostanie im  w pamięci. Gratuluję wszystkim „Ekspertom Tabliczki Mnożenia”, dziękuję uczniom za wspólną zabawę.

          • Dbamy o nasze bezpieczeństwo!

          • Dlatego 15 listopada spotkaliśmy się z policjantką z Komendy Powiatowej Policji w Międzyrzeczu. Odwiedziła nas starszy sierżant Alicja Kowalczyk, która przeprowadziła zajęcia na temat bezpieczeństwa, zagrożeń oraz odpowiedzialności prawnej. Dużo cennych informacji. Dziękujemy!

          • Na zawsze Niepodległa

          • W przeddzień 11 listopada nasza szkoła zrobiła się bardzo odświętna. O godzinie 11:00 cała społeczność odśpiewała cały hymn narodowy. Klasa 5a  oglądała animacje IPN  Niezwyciężony - Czas próby oraz Gra o Polskę Uczniowie wysłuchali opowieści o Baśce Murmańskiej (białej niedźwiedzicy) oraz uczestniczyli w grze terenowej ze smartfonami - Na zawsze Niepodległa. Pierwszoklasiści wykonali godło Polski w formacie 3D. 

      • Nie staraj się zostać człowiekiem sukcesu, lecz człowiekiem wartościowym.
      • Albert Einstein
      • Odważnym człowiekiem jest nie ten, kto się niczego nie lęka. Lecz ten, którego szlachetna dusza swój lęk przezwycięża.
      • William Shakespear
      • Tylko ten jest wykształcony, kto nauczył się, jak się uczyć; kto nauczył się, jak przystosować się i zmieniać.
      • Carl Rogers